| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT obejmie kolejne towary

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT obejmie kolejne towary

Sejm zajmie się projektem zmiany dotyczącym przepisów o odwróconym podatku VAT. Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT ma być rozszerzony na obrót takimi towarami jak: niektóre postaci złota; kolejne wyroby ze stali (chodzi o towary, których właściwości są identyczne z tymi towarami, które są już objęte tym mechanizmem); telefony komórkowe, w tym smartfony; komputery przenośne (tablety, notebooki, laptopy, itp.) oraz konsole do gier.

Kolejny zakłada rezygnację z obowiązkowego ograniczenia przez sąd władzy rodzicielskiej jednemu z rozwodzących się rodziców w sytuacji braku porozumienia co do sposobu jej wykonywania. Zgodnie z projektem sąd mając na względzie dobro dziecka powinien rozważyć pozostawienie obu rodzicom pełnej władzy rodzicielskiej. Dopiero po stwierdzeniu, że nie byłoby to zgodne z dobrem dziecka, możliwe będzie ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiego rodzica. Projekt znosi również obowiązek sądu do rozstrzygania o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Na zgodny wniosek stron, sąd pozostawi rodzicom dziecka swobodę w kształtowaniu tych kontaktów.

W Sejmie odbędzie się też pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Ma on przyczynić się do istotnego ograniczenia emisji do atmosfery takich substancji, wykorzystywanych w sektorach chłodnictwa i klimatyzacji, ochrony przeciwpożarowej i elektroenergetyki.

Odwrócony VAT w elektronice. Czy na pewno ograniczy oszustwa?

W porządku jest też pierwsze czytanie senackiego projektu nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia i Kodeksu postępowania karnego, zakładający, że pomoc adwokata albo radcy prawnego ma przysługiwać nie tylko w sprawach karnych, ale także w sprawach o wykroczenia. Projekt wychodzi naprzeciw stanowisku Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Posłowie zajmą się też projektem nowelizacji ustawy o komornikach sądowych; rządowym projektem ustawy o ratyfikacji umowy z Peru o przekazywaniu osób skazanych, a także umowy z Serbią o współpracy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej.

Ponadto wysłuchają informacji rządu o realizacji działań wynikających z "Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii" w 2013 roku i raportów o pomocy publicznej w Polsce udzielonej przedsiębiorcom w 2011, 2012 i 2013 roku.

Po wtorkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów porządek dzienny został uzupełniony m.in. o pracę nad rządowym projektem ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Daje on podstawy prawne do prowadzenia Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020.

W środę rano, tuż po rozpoczęciu posiedzenia posłowie rozstrzygną, czy uzupełnić porządek dzienny o pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego.

Polecamy: Biuletyn VAT

Zadecydują również, czy wysłuchać informacji premier Ewy Kopacz na temat ustaleń szczytu klimatycznego, który odbył się w Brukseli w październiku 2014 roku.

Porządek posiedzenia może też zostać uzupełniony o stanowisko Senatu do ustawy o odnawialnych źródłach energii. Chodzi o poprawki ws. m.in. tzw. taryf gwarantowanych dla mikroinstalacji OZE i mają stanowić kompromis między racjami rządu a stanowiskiem prosumentów popieranych przez PSL.

Być może posłowie zajmą się też poprawkami Senatu do noweli Prawa budowlanego (dot. m.in. wprowadzenia obowiązku informowania przez inwestora odpowiednich organów o planowanym terminie rozpoczęcia prac). (PAP)

ann/ mzk/ as/ je/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »