| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT obejmie kolejne towary

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT obejmie kolejne towary

Sejm zajmie się projektem zmiany dotyczącym przepisów o odwróconym podatku VAT. Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT ma być rozszerzony na obrót takimi towarami jak: niektóre postaci złota; kolejne wyroby ze stali (chodzi o towary, których właściwości są identyczne z tymi towarami, które są już objęte tym mechanizmem); telefony komórkowe, w tym smartfony; komputery przenośne (tablety, notebooki, laptopy, itp.) oraz konsole do gier.

Kolejny zakłada rezygnację z obowiązkowego ograniczenia przez sąd władzy rodzicielskiej jednemu z rozwodzących się rodziców w sytuacji braku porozumienia co do sposobu jej wykonywania. Zgodnie z projektem sąd mając na względzie dobro dziecka powinien rozważyć pozostawienie obu rodzicom pełnej władzy rodzicielskiej. Dopiero po stwierdzeniu, że nie byłoby to zgodne z dobrem dziecka, możliwe będzie ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiego rodzica. Projekt znosi również obowiązek sądu do rozstrzygania o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Na zgodny wniosek stron, sąd pozostawi rodzicom dziecka swobodę w kształtowaniu tych kontaktów.

W Sejmie odbędzie się też pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Ma on przyczynić się do istotnego ograniczenia emisji do atmosfery takich substancji, wykorzystywanych w sektorach chłodnictwa i klimatyzacji, ochrony przeciwpożarowej i elektroenergetyki.

Odwrócony VAT w elektronice. Czy na pewno ograniczy oszustwa?

W porządku jest też pierwsze czytanie senackiego projektu nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia i Kodeksu postępowania karnego, zakładający, że pomoc adwokata albo radcy prawnego ma przysługiwać nie tylko w sprawach karnych, ale także w sprawach o wykroczenia. Projekt wychodzi naprzeciw stanowisku Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Posłowie zajmą się też projektem nowelizacji ustawy o komornikach sądowych; rządowym projektem ustawy o ratyfikacji umowy z Peru o przekazywaniu osób skazanych, a także umowy z Serbią o współpracy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej.

Ponadto wysłuchają informacji rządu o realizacji działań wynikających z "Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii" w 2013 roku i raportów o pomocy publicznej w Polsce udzielonej przedsiębiorcom w 2011, 2012 i 2013 roku.

Po wtorkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów porządek dzienny został uzupełniony m.in. o pracę nad rządowym projektem ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Daje on podstawy prawne do prowadzenia Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020.

W środę rano, tuż po rozpoczęciu posiedzenia posłowie rozstrzygną, czy uzupełnić porządek dzienny o pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego.

Polecamy: Biuletyn VAT

Zadecydują również, czy wysłuchać informacji premier Ewy Kopacz na temat ustaleń szczytu klimatycznego, który odbył się w Brukseli w październiku 2014 roku.

Porządek posiedzenia może też zostać uzupełniony o stanowisko Senatu do ustawy o odnawialnych źródłach energii. Chodzi o poprawki ws. m.in. tzw. taryf gwarantowanych dla mikroinstalacji OZE i mają stanowić kompromis między racjami rządu a stanowiskiem prosumentów popieranych przez PSL.

Być może posłowie zajmą się też poprawkami Senatu do noweli Prawa budowlanego (dot. m.in. wprowadzenia obowiązku informowania przez inwestora odpowiednich organów o planowanym terminie rozpoczęcia prac). (PAP)

ann/ mzk/ as/ je/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK