REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT obejmie kolejne towary

Zmiana przepisów o odwróconym podatku VAT /Fotolia
Zmiana przepisów o odwróconym podatku VAT /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sejm zajmie się projektem zmiany dotyczącym przepisów o odwróconym podatku VAT. Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT ma być rozszerzony na obrót takimi towarami jak: niektóre postaci złota; kolejne wyroby ze stali (chodzi o towary, których właściwości są identyczne z tymi towarami, które są już objęte tym mechanizmem); telefony komórkowe, w tym smartfony; komputery przenośne (tablety, notebooki, laptopy, itp.) oraz konsole do gier.

Przepisy o odwróconym podatku VAT, o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz projekt zakładający pomoc adwokata albo radcy prawnego również w sprawach o wykroczenia - to niektóre punkty rozpoczynającego się trzydniowego posiedzenia Sejmu.

Autopromocja

Jak poinformowała PAP wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska po wtorkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, w środę posłowie zdecydują, czy poszerzyć porządek obrad m.in. o punkt dot. powołania komisji śledczej do zbadania sprawy tzw. afery taśmowej (czego chce PiS); do rozstrzygnięcia będzie też wniosek Sprawiedliwej Polski o informację rządu na temat stanowiska Polski wobec ustaleń, które zapadły w Mińsku ws. Ukrainy.

W porządku Sejmu znalazł się rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz Prawa zamówień publicznych rozszerzający odwrócony VAT. Odwrócony VAT jest procedurą, która przewiduje, że to kupujący a nie sprzedający, zobowiązuje się do odprowadzenia podatku. Rozwiązanie takie uszczelnia system podatku VAT oraz przeciwdziała nadużyciom związanym z tym podatkiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z projektem mechanizm odwrotnego obciążenia VAT ma być rozszerzony na obrót takimi towarami jak: niektóre postaci złota; kolejne wyroby ze stali (chodzi o towary, których właściwości są identyczne z tymi towarami, które są już objęte tym mechanizmem); telefony komórkowe, w tym smartfony; komputery przenośne (tablety, notebooki, laptopy, itp.) oraz konsole do gier. W wyniku prac komisji w projekcie znalazł się przepis wprowadzający od 1 stycznia 2016 roku podstawową 23 proc. stawkę VAT na sprzęt przeciwpożarowy.

Odwrócony VAT od telefonów i laptopów

Posłowie zajmą się też projektem nowelizacji Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Celem inicjatywy głowy państwa jest usprawnienie i uproszczenie postępowania sądowo-administracyjnego zarówno na poziomie wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA), jak i NSA. Zgodnie z projektem zwiększyć się ma zakres orzekania WSA i NSA co do istoty sprawy. Ten ostatni ma obecnie prawo - w razie uwzględnienia kasacji - uchylić wyrok pierwszej instancji i przekazać sprawę do ponownego rozstrzygnięcia. Jeśli prezydencki projekt wejdzie w życie, NSA, o ile uwzględni skargę kasacyjną, będzie mógł wydać ostateczne i merytoryczne rozstrzygnięcie. Zgodnie z projektem sądy administracyjne będą mogły w wyroku zobowiązać organy administracji do załatwienia sprawy w określony sposób oraz przyznać skarżącemu odszkodowanie. Jak mówił prezydent Bronisław Komorowski skróci to "pewną mitręgę i sądową, i administracyjną, i przede wszystkim obywatelską".

W porządku Sejmu znalazł się też senacki projekt noweli ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Podstawowym celem projektu jest dostosowanie funkcjonowania szkoły - w tym prowadzonych przez nią szkoleń - do zmieniających się warunków, w jakich działa wymiar sprawiedliwości, oraz zmian systemowych wprowadzonych w tym obszarze.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Posłowie zajmą się też senackimi projektami nowelizacji Kodeksu rodzinnego. Pierwszy dotyczy m.in. ustanowienia profesjonalnych kuratorów dla dzieci występujących przed sądem jako pokrzywdzeni w postępowaniach karnych toczących się przeciwko któremukolwiek z ich rodziców.


Kolejny zakłada rezygnację z obowiązkowego ograniczenia przez sąd władzy rodzicielskiej jednemu z rozwodzących się rodziców w sytuacji braku porozumienia co do sposobu jej wykonywania. Zgodnie z projektem sąd mając na względzie dobro dziecka powinien rozważyć pozostawienie obu rodzicom pełnej władzy rodzicielskiej. Dopiero po stwierdzeniu, że nie byłoby to zgodne z dobrem dziecka, możliwe będzie ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiego rodzica. Projekt znosi również obowiązek sądu do rozstrzygania o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Na zgodny wniosek stron, sąd pozostawi rodzicom dziecka swobodę w kształtowaniu tych kontaktów.

W Sejmie odbędzie się też pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Ma on przyczynić się do istotnego ograniczenia emisji do atmosfery takich substancji, wykorzystywanych w sektorach chłodnictwa i klimatyzacji, ochrony przeciwpożarowej i elektroenergetyki.

Odwrócony VAT w elektronice. Czy na pewno ograniczy oszustwa?

W porządku jest też pierwsze czytanie senackiego projektu nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia i Kodeksu postępowania karnego, zakładający, że pomoc adwokata albo radcy prawnego ma przysługiwać nie tylko w sprawach karnych, ale także w sprawach o wykroczenia. Projekt wychodzi naprzeciw stanowisku Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Posłowie zajmą się też projektem nowelizacji ustawy o komornikach sądowych; rządowym projektem ustawy o ratyfikacji umowy z Peru o przekazywaniu osób skazanych, a także umowy z Serbią o współpracy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej.

Ponadto wysłuchają informacji rządu o realizacji działań wynikających z "Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii" w 2013 roku i raportów o pomocy publicznej w Polsce udzielonej przedsiębiorcom w 2011, 2012 i 2013 roku.

Po wtorkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów porządek dzienny został uzupełniony m.in. o pracę nad rządowym projektem ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Daje on podstawy prawne do prowadzenia Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020.

W środę rano, tuż po rozpoczęciu posiedzenia posłowie rozstrzygną, czy uzupełnić porządek dzienny o pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego.

Polecamy: Biuletyn VAT

Zadecydują również, czy wysłuchać informacji premier Ewy Kopacz na temat ustaleń szczytu klimatycznego, który odbył się w Brukseli w październiku 2014 roku.

Porządek posiedzenia może też zostać uzupełniony o stanowisko Senatu do ustawy o odnawialnych źródłach energii. Chodzi o poprawki ws. m.in. tzw. taryf gwarantowanych dla mikroinstalacji OZE i mają stanowić kompromis między racjami rządu a stanowiskiem prosumentów popieranych przez PSL.

Być może posłowie zajmą się też poprawkami Senatu do noweli Prawa budowlanego (dot. m.in. wprowadzenia obowiązku informowania przez inwestora odpowiednich organów o planowanym terminie rozpoczęcia prac). (PAP)

ann/ mzk/ as/ je/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA