| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wcześniejsza zapłata nie pozbawi prawa do zwrotu podatku

Wcześniejsza zapłata nie pozbawi prawa do zwrotu podatku

Podatnik, który zapłacił za produkty rolne przed wystawieniem faktury VAT RR może odliczyć podatek, jeżeli poda na fakturze dane indentyfikacyjne dokumentu stwierdzającego zapłatę.


ZMIANA PRAWA

Na wspólnym posiedzeniu senackiej Komisji Ustawodawczej oraz Gospodarki Narodowej odbędzie się dziś pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Nowelizacja wprowadza zmianę art. 116 ust. 6 pkt 3 ustawy umożliwiającą nabywcom produktów rolnych podawanie danych identyfikujących dokument stwierdzający zapłatę za te produkty na fakturze ich zakupu. Dziś przepis ten pozbawia podatnika - wystawcę faktury VAT RR - prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu produktów rolnych, w przypadku dokonania przedpłaty rolnikowi ryczałtowemu przed wystawieniem faktury.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązkiem wystawienia faktury VAT RR obciążony jest nabywca produktów rolnych. Ma on prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, m.in. pod warunkiem podania w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty numeru oraz daty wystawienia faktury potwierdzającej zakupienie produktów rolnych. W efekcie przepis ten uniemożliwia dokonanie odliczenia podatku naliczonego podatnikowi, który za zakupione produkty rolne zapłacił przed wystawieniem faktury VAT RR i w związku z tym nie może podać numeru i daty jej wystawienia w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty.

Analogiczny przepis obowiązywał na gruncie poprzedniej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (art. 33b ust. 4 pkt 3). Został on uznany za niezgodny z konstytucją wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 22 maja 2007 r. (sygn. akt SK 36/06).

Orzeczenie TK dotyczące poprzedniej ustawy o VAT nie może jednak odnosić się do obecnych regulacji, dlatego konieczne jest podjęcie inicjatywy ustawodawczej mającej na celu usunięcie niekonstytucyjnego przepisu. Projekt nowelizacji został wniesiony przez senacką Komisję Ustawodawczą.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK