| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek Religi zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego

Podatek Religi zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego

PKPP Lewiatan zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego tzw. podatek Religi - poinformowała Konfederacja w poniedziałek. Przedsiębiorcy twierdzą, że opłata została wprowadzona niezgodnie z prawem.

"PKPP Lewiatan złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z konstytucją tzw. podatku Religi. Główne zastrzeżenia do projektu to naruszenie zasady przyzwoitej legislacji, wprowadzenie opłaty niezgodnie z prawem i naruszenie zasady trójpodziału władzy" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.


Tzw. podatek Religi, który obowiązuje od 1 października 2007 roku, to opłata ryczałtowa, za pomocą której ma być finansowane leczenie ofiar wypadków drogowych. Dodatkowa opłata w wysokości 12 proc. składki OC przekazywana jest do Narodowego Funduszu Zdrowia.


W ubiegłym roku opłatę zaskarżyła do Trybunału Platforma Obywatelska, jednak wniosek nie został rozpatrzony w wyniku skrócenia kadencji Sejmu.


Według ekspertów PKPP Lewiatan, opłata przygotowana przez ministra zdrowia w rządzie PiS Zbigniewa Religę, posiada cechy podatku: ma charakter pieniężny i przymusowy, a fundusze są przeznaczane na realizację zadań publicznych, do których powołany jest NFZ.


"Podatek ten natomiast nie został wprowadzony w życie z nowym rokiem podatkowym, do czego zobowiązuje konstytucja. Ponadto jego wysokość będzie określona w drodze rozporządzenia ministra zdrowia. Ustawowe określenie wysokości składki OC na poziomie 12 proc. będzie miało zastosowanie jedynie do końca 2008 roku" - czytamy.


Ponadto - zdaniem przedsiębiorców - naruszona została zasada przyzwoitej legislacji, ze względu na zbyt krótki okres vacatio legis (okres pomiędzy publikacją aktu prawnego, a jego wejściem w życie).


PKPP Lewiatan przypomina, że nakaz zachowania odpowiedniej vacatio legis wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Ubezpieczyciele mieli niewiele ponad dwa miesiące na dostosowanie się do nowego prawa, natomiast zakres działań związanych z jego wdrożeniem powinien zająć nawet pół roku.


"Uważamy ponadto, że ustawa narusza między innymi zasadę trójpodziału władzy, wolności działalności gospodarczej oraz równości" - czytamy w komunikacie "Lewiatana".

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »