REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe dowody osobiste 2015

 LexOmni.pl
usługi prawne on line
Sergiusz Felbur
Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych
Nowe dowody osobiste 2015
Nowe dowody osobiste 2015

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 marca 2015 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące nowych dowodów osobistych. Zmianie ulegają regulacje ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych w zakresie danych zawartych w dowodzie. Nie trzeba wymieniać starych dowodów osobistych na nowe przed upływem terminu ich ważności.

Co się zmieni?

W dokumentach nie pojawi się już adres zameldowania. Znikną skan podpisu posiadacza, a także mało istotne z punktu widzenia urzędnika państwowego informacje, takie jak kolor oczu czy wzrost.

Autopromocja

Pojawią się za to dodatkowe zabezpieczenia przed sfałszowaniem dokumentu, m.in. drugie zdjęcie posiadacza oraz mikrodruki. W procesie tłoczenia dowodów zastosowana zostanie inna technika oraz specjalna farba. 

Wnioskodawca, składając odpowiednią dokumentację, będzie zobowiązany do dostarczenia zdjęcia niestarszego niż sześciomiesięczne o wymiarach paszportowych 3,5 cm x 4,5 cm, spełniających poprzednie kryteria.

Stare dowody stracą ważność z datą na nich oznaczoną.

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komplet Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD + PDF

Wzór nowego dowodu osobistego

Źródło: MSW

Dowody osobiste 2015 - zabezpieczenia

Gdzie składać wniosek?

Nowelizacja ustawy zapewnia obywatelowi  RP swobodę w wyborze miejsca docelowego złożenia wniosku, zniknie tzw. rejonizacja. Urzędowy formularz stanie się bardziej przejrzysty, co pozwoli uniknąć dotychczas popełnianych błędów podczas jego wypełniania. Wniosek pozostanie wolny od opłat, a dokument tożsamości odbierzemy w miejscu jego złożenia. Będzie można również go złożyć w formie elektronicznej.

Dlaczego od 1 marca 2015?

Wydłużenie vacatio legis nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych do 1 marca 2015 r. stanowiło realizację postulatów organów samorządu terytorialnego. Wprowadzony zostanie System Rejestrów Państwowych, który obejmować ma rejestr numerów PESEL oraz rejestr dowodów osobistych. Skala przedsięwzięcia uniemożliwiła zakończenie przygotowań przed 1 stycznia 2015 r.

Nowe dowody osobiste - co zmieni się w praktyce?

Na co powinniśmy uważać?

Wbrew dotychczasowym pogłoskom, zmiana przepisów nie przysporzy kłopotów klientom banków. Związek Banków Polskich poinformował, iż przed dokonywaniem operacji nie będzie wymagał poświadczania adresu zameldowania. Wystarczyć ma jedynie pisemne oświadczenie o zameldowaniu. Według doniesień medialnych, banki uzyskać mają dostęp do bazy PESEL, w rezultacie weryfikacja klientów powinna odbywać się sprawnie, nie naruszając danych osobowych zainteresowanego.

Zmiany nie powinny nastręczyć również problemów u notariusza czy na poczcie, z uwagi na fakt, iż ich zadaniem jest wyłącznie potwierdzenie tożsamości obywatela.

Trudno natomiast przewidzieć konsekwencje w razie wyjazdu zagranicznego, bowiem nowe wzory dowodów osobistych nie zostały przekazane do innych krajów. Ośrodki turystyczne mogą z dużą ostrożnością podchodzić do dokumentów nie zawierających adresu zameldowania, szczególnie w kontekście braku możliwości jego zweryfikowania. Wobec powyższego, w razie wyjazdu do państwa należącego do strefy Schengen zaleca się zabranie paszportu.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych przewiduje możliwość udostępnienia niezbędnych danych również innym podmiotom, m.in. sądom, prokuraturze, policji czy organom skarbowym (art. 44 h ust. 1 ustawy). Organy państwowe oraz osoby trzecie uzyskają informację po wykazaniu interesu prawnego, a w razie jego braku po uwiarygodnieniu interesu faktycznego oraz za zgodą osób, których dane dotyczą (art. 44 h ust. 2 pkt 1 i 3). Powyższy wymóg w szczególności dotyczy wierzycieli, zamierzających dochodzić przeciwko dłużnikowi roszczeń na drodze cywilnej.

Formularze PIT 2014/2015

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA