| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urzędy nadal odmawiają prawa do ulgi meldunkowej

Urzędy nadal odmawiają prawa do ulgi meldunkowej

Mimo że resort finansów wydał korzystną interpretację ogólną w sprawie ulgi meldunkowej, niektóre organy podatkowe nie stosują się do ministerialnego stanowiska.


NOWOŚĆ

Minister finansów wydał ogólną interpretację podatkową w sprawie ulgi meldunkowej. Jest ona korzystna dla podatników i nakazuje liczyć okres meldunku potrzebny do skorzystania ze zwolnienia podatkowego wstecz od daty sprzedaży nieruchomości. Niestety niektóre organy podatkowe, w tym izby skarbowe, nie respektują stanowiska MF i nadal obstają przy dotychczasowej interpretacji, że okres zameldowania należy liczyć od momentu nabycia nieruchomości.

Mimo interpretacji MF z 20 lutego 2008 r. (nr DD2/ 033/0557/SKT/07/1682) dotyczącej ulgi meldunkowej Izba Skarbowa w Gdańsku nadal idzie w zaparte i nie chce wycofać sprawy w wojewódzkim sądzie administracyjnym.

Czy takie działanie jest dopuszczalne? Zdaniem Marka Gizickiego z Ernst & Young od 1 lipca 2007 r. interpretacje ogólne ministra finansów przestały mieć charakter wiążący dla organów podatkowych. Obecne regulacje Ordynacji podatkowej wprost przewidują możliwość nieuwzględnienia interpretacji ogólnej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.

- Wydanie przez ministra finansów przedmiotowej interpretacji nie rodzi więc podstaw formalnych do żądania od organów podatkowych, aby te wycofały się ze sporów prowadzonych z podatnikami - podkreśla Marek Gizicki.

Dodaje, że stosowanie wyłącznie przedstawionych reguł świadczyłoby o krótkowzroczności. Nie sposób nie zauważyć, że podtrzymywanie niekorzystnego dla podatników stanowiska przez organy podatkowe godzi w konstytucyjne podstawy demokratycznego państwa prawa - zasadę zaufania do organów władzy publicznej oraz zasadę pewności obrotu prawnego.

- Opisywane działania organów podatkowych przeczą ustawowemu obowiązkowi ministra finansów w postaci dążenia do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego, stąd w praktyce należy je uznać za swoistego rodzaju niesubordynację - podsumowuje Marek Gizicki.

Pozostaje mieć nadzieję, że ten kontekst dojrzą sądy administracyjne i uwzględnią wykładnię przedstawioną przez ministra finansów przy wydawaniu rozstrzygnięć w poszczególnych sprawach.

CO TO JEST ULGA MELDUNKOWA

Wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane m.in. z odpłatnego zbycia lokalu lub domu, jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK