| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Unia chce ułatwić składanie sprawozdań

Unia chce ułatwić składanie sprawozdań

Propozycje przedłożone w Parlamencie Europejskim zakładają, że informacje dotyczące sprawozdań finansowych firmy będą wprowadzać do jednego zbiorczego systemu danych.


W Parlamencie Europejskim trwają prace mające na celu uproszczenie obowiązków sprawozdawczych najmniejszych firm. Komisja Europejska, która była inicjatorką propozycji, wniosła m.in. postulat uproszczenia rachunkowości spółek z ograniczoną odpowiedzialnością spełniających kryteria firm mikro. Obecnie podlegają one IV i VII Dyrektywie i bez względu na wielkość muszą sporządzać sprawozdania finansowe.

Komisja Europejska poddała pod rozwagę różne możliwości. Po pierwsze, wyłączenie tej grupy spółek spod obowiązku sporządzania sprawozdań. Po drugie, zobowiązanie ich do tworzenia skróconych sprawozdań lub też zwolnienie ich z obowiązku publikacji raportów rocznych.

Jednak według Agnieszki Ostaszewicz, sekretarza generalnego Europejskiej Federacji Księgowych i Audytorów Małych i Średnich Przedsiębiorstw EFAA, największe szanse wdrożenia ma zasada, która nie była bezpośrednio zaproponowana przez Komisję. Zakłada ona, że każdą informację, np. dotyczącą sprawozdań finansowych, deklaracji podatkowych, informacji statystycznych, firmy powinny składać raz.

- Natomiast rządy powinny zadbać o zapewnienie zintegrowanego systemu danych. Dzięki temu informacje przekazywane byłyby do odpowiednich urzędów - twierdzi nasza rozmówczyni.

Dodaje, że ta inicjatywa ma bardzo duże poparcie środowisk księgowych i wszystkich firm. Tylko rządy poszczególnych państw członkowskich są sceptyczne, ponieważ będą musiały poradzić sobie z dużym wyzwaniem. Problemów nie powinna mieć np. Dania, która w praktyce stosuje już taki system. Umożliwia to stosowanie elektronicznego języka sprawozdawczości XBRL. Trudno powiedzieć, jak będzie z Polską. Może mieć ona problem z dostosowaniem się do takich wymogów ze względu na fakt, że integracja systemów informacyjnych pozostawia sporo do życzenia.

Jeżeli Parlament Europejski zaakceptuje tę inicjatywę, Komisja będzie musiała przygotować projekt nowej dyrektywy. Uprości to znacznie w państwach członkowskich obowiązki informacyjne, które muszą wypełniać spółki kapitałowe. Dyrektywa wymusi też zmiany w przepisach wewnętrznych państw UE. Jak twierdzi Agnieszka Ostaszewicz, na termin wejścia jej w życie będą miały wpływ państwa członkowskie. W różnych projektach podawane są daty od 2009 do 2012 roku.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK