| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PO o podatku VAT: 300 zł ryczałtu dla małych firm

PO o podatku VAT: 300 zł ryczałtu dla małych firm

PO proponuje zmiany w przepisach podatkowych, które uproszczą rozliczanie się z podatku VAT. Firmy, których roczne obroty nie przekraczają 50 tys. euro, będą mogły rozliczać VAT ryczałem w wysokości 300 zł - zapowiedział w czwartek Jakub Szulc (PO).

PO chce też zmienić definicję małego podatnika w rozumieniu ustawy VAT-owskiej. Zgodnie z ustawą, tzw. mały podatnik to polski podatnik VAT-u, którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 tys. euro. PO chce zwiększyć tę kwotę do 1,2 miliona euro.


Platforma proponuje też, aby importerzy od początku działalności mogli rozliczać VAT poprzez deklarację - na razie muszą przez co najmniej 12 miesięcy stosować tzw. procedurę uproszczoną. Izba celna w przypadku procedury uproszczonej wymaga złożenia przez importera zabezpieczenia kwoty należności celnych i podatkowych.


Kolejna propozycja dotyczy zmiany zasady określania powstania tzw. obowiązku podatkowego. Umożliwi też odliczenie VAT-u w ciągu jednego roku od momentu otrzymania faktury, w różnych okresach rozrachunkowych, jednak nie później niż do końca roku kalendarzowego.


Szulc tłumaczył podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli podatnik nie zmieści się w okresie rozrachunkowym, musi występować z korektą deklaracji VAT-owskiej. Platforma chce tym sposobem zmniejszyć niepotrzebny obieg dokumentów.


Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział też, że będzie namawiał rząd i ministra finansów - jeśli pojawi się możliwość renegocjacji tej kwestii z UE - do podniesienia górnej kwoty przychodów, do której obowiązuje zwolnienie z VAT. Dzisiaj jest to próg 10 tys. euro, PO chciałaby zwiększenia go do poziomu przynajmniej 30 tys. euro - zadeklarował Chlebowski.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK