| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnik może zażądać PIT-11

Podatnik może zażądać PIT-11

Podatnik, który nie otrzymał od pracodawcy PIT-11, powinien na piśmie poprosić go o przekazanie tego dokumentu. Gdy prośba nie pomoże, podatnik musi sam wypełnić zeznanie roczne.

 

W tym roku pracodawcy do końca lutego byli zobowiązani przekazać każdemu pracownikowi informację o wysokości osiągniętego dochodu w 2007 roku. Jak wyjaśnia Izba Skarbowa w Poznaniu, informacja ta zawarta jest w deklaracji PIT 11 lub PIT40A/11A. Ten ostatni wypełniany jest przez organ rentowy. Formularz ten powinien trafić do podatnika i właściwego urzędu skarbowego, w którym rozlicza się pracownik. Obowiązek ten ciąży na pracodawcy. A co zrobić, gdy mimo takiego obowiązku pracodawca PIT-11 nie przekazał pracownikowi?

Izba Skarbowa w Poznaniu radzi, aby podatnik w takiej sytuacji zwrócił się pisemnie do swojego pracodawcy o przekazanie takiej informacji.

- Jeżeli pisemna prośba nie przyniesie skutku, wówczas podatnik będzie musiał rozliczyć się ze swoim urzędem skarbowym na podstawie informacji, które posiada, mimo że mogą one być niekompletne - tłumaczą pracownicy poznańskiej izby.

Dodają też, że do wypełnionego w ten sposób formularza podatkowego składanego w urzędzie podatnik dołącza wówczas informację, że nie otrzymał PIT-11 od pracodawcy, i rozlicza się na podstawie informacji, które posiada, oraz kserokopię pisma wysłanego wcześniej do pracodawcy z prośbą o przekazanie informacji o wysokości osiągniętego dochodu.

 

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK