| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Darowizny na cele charytatywne nie zostaną zwolnione z VAT

Darowizny na cele charytatywne nie zostaną zwolnione z VAT

Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia zwolnienia z opodatkowania darowizn rzeczowych dla organizacji pozarządowych.

 

Resort w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 316) wyjaśnił, że przepisy ustawy o VAT oraz dyrektyw unijnych nie przewidują stosowania szczególnych rozwiązań w zakresie zwolnień dla podatników przekazujących darowizny na rzecz organizacji pozarządowych. Ministerstwo Finansów podkreśliło, że katalog zwolnień z opodatkowania VAT jest zamknięty, a zawarte w nim uregulowania nie mogą naruszać prawa wspólnotowego, w szczególności Dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. MF zwróciło również uwagę, że zgodnie z obowiązującym art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) darowizny podlegają opodatkowaniu wyłącznie wtedy, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Odnośnie do opodatkowania VAT przekazywania przez organizacje pozarządowe na rzecz ich podopiecznych zdobytych uprzednio darów resort wyjaśnił, że taka dostawa w określonych sytuacjach objęta jest zwolnieniem z opodatkowania. Dotyczy to przypadków, gdy towary te zostały nabyte jako darowizny rzeczowe pochodzące ze zbiórek publicznych, o których mowa w ustawie o zbiórkach publicznych (Dz.U. z 1933 r. nr 22, poz. 162 z późn. zm.) lub za środki pieniężne pochodzące ze zbiórek publicznych.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 2/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »