| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Darowizny na cele charytatywne nie zostaną zwolnione z VAT

Darowizny na cele charytatywne nie zostaną zwolnione z VAT

Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia zwolnienia z opodatkowania darowizn rzeczowych dla organizacji pozarządowych.

 

Resort w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 316) wyjaśnił, że przepisy ustawy o VAT oraz dyrektyw unijnych nie przewidują stosowania szczególnych rozwiązań w zakresie zwolnień dla podatników przekazujących darowizny na rzecz organizacji pozarządowych. Ministerstwo Finansów podkreśliło, że katalog zwolnień z opodatkowania VAT jest zamknięty, a zawarte w nim uregulowania nie mogą naruszać prawa wspólnotowego, w szczególności Dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. MF zwróciło również uwagę, że zgodnie z obowiązującym art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) darowizny podlegają opodatkowaniu wyłącznie wtedy, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Odnośnie do opodatkowania VAT przekazywania przez organizacje pozarządowe na rzecz ich podopiecznych zdobytych uprzednio darów resort wyjaśnił, że taka dostawa w określonych sytuacjach objęta jest zwolnieniem z opodatkowania. Dotyczy to przypadków, gdy towary te zostały nabyte jako darowizny rzeczowe pochodzące ze zbiórek publicznych, o których mowa w ustawie o zbiórkach publicznych (Dz.U. z 1933 r. nr 22, poz. 162 z późn. zm.) lub za środki pieniężne pochodzące ze zbiórek publicznych.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK