| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Aktualności

Wydatki na ISO są kosztem

Aktualizacja: 24.08.2005

Wydatki ponoszone na opracowanie dokumentacji ISO oraz przeprowadzenie odpowiedniego audytu powinny być zaliczane do kosztów podatkowych w momencie ich poniesienia. Nie należy ich amortyzować, ponieważ nie są to zbywalne prawa majątkowe. »

Prysły nadzieje na zwrot części VAT

Aktualizacja: 24.08.2005

Nie będzie zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Swoim wetem prezydent Aleksander Kwaśniewski zakończył bój o długo oczekiwaną ustawę o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. »

Jak zarachować opłaty i prowizje

Aktualizacja: 23.08.2005

Wszelkie koszty związane z prowadzeniem wyodrębnionego rachunku bankowego zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ponosi pracodawca. »

Wstęp na plażę z 7 proc. VAT

Aktualizacja: 23.08.2005

Od 1 czerwca 2005 r. sprzedaż biletów wstępu na plażę podlega opodatkowaniu stawką 7 proc. - uznały organy podatkowe. »

Przywilej nie dla rolników

Aktualizacja: 23.08.2005

Nie ma generalnego zwolnienia z opłaty skarbowej wniosków rolników ubiegających się o pomoc finansową z Unii Europejskiej - uznało Ministerstwo Finansów. »

Leki za grosz zwolnione z podatku

Aktualizacja: 23.08.2005

W przyszłym roku nie trzeba będzie zapłacić podatku dochodowego od zakupu tzw. leków za jeden grosz - poinformowało Ministerstwo Finansów. »

Można skrócić okres amortyzacji

Aktualizacja: 23.08.2005

Największe korzyści podatnikowi daje metoda amortyzacji, którą można stosować dla niektórych fabrycznie nowych środków trwałych. Umożliwia bowiem dokonanie wyjątkowo wysokiego pierwszego odpisu amortyzacyjnego. »

Sporny zaliczkowy zwrot VAT

Aktualizacja: 22.08.2005

W określonych sytuacjach przedsiębiorcom nabywającym towary i usługi przysługuje prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego w formie zaliczki. Obowiązujące przepisy określają także warunki oraz tryb uzyskania zwrotu zaliczkowego. Do regulacji tych jednak zgłaszane są zastrzeżenia. Dlaczego? »

Do odliczenia tylko wydatki na operację

Aktualizacja: 22.08.2005

Podatnik może odliczyć od dochodu w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej wydatki na operację neurochirurgiczną niepełnosprawnej córki. Nie ma natomiast prawa do obniżenia dochodu o wydatki związane z operacją, np. opłaty za konsultacje, dodatkowe badania czy hotel - uznały organy podatkowe. »

Ustalono maksymalną akcyzę na oleje

Aktualizacja: 22.08.2005

Akcyza od olejów opałowych będzie wynosiła maksymalnie 233 zł za 1000 l. Wynika to z podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Prezydent podpisał też nowelizację kodeksu karnego skarbowego zaostrzającą kary za niektóre przestępstwa. »

Oni wyłudzają, my wyłudzamy

Aktualizacja: 22.08.2005

Najwyższe kwoty, jakie próbowali wyłudzić podatnicy, dotyczyły VAT. Większość nieprawidłowości to dotyczące niezbyt dużych kwot oszustwa, polegające m.in. na zaliczaniu do kosztów firm wydatków prywatnych. »

Dla zapomogi ulga z limitem

Aktualizacja: 19.08.2005

Wolne od podatku są zapomogi wypłacone w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł. »

Prezydent ma wątpliwości, czy podpisać ustawę o zwrocie VAT

Aktualizacja: 19.08.2005

Prezydent Aleksander Kwaśniewski ma wątpliwości, czy podpisać ustawę o zwrocie podatku VAT za materiały budowlane - poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz. »

Zwrot podatku we Włoszech

Aktualizacja: 19.08.2005

Polski przedsiębiorca, aby odzyskać VAT we Włoszech, musi spełnić wiele wymogów formalnych. Przede wszystkim powinien wypełnić odpowiedni wniosek i przesłać go do włoskiego urzędu skarbowego. »

Nowa ulga może zachęcać do nadużyć

Aktualizacja: 19.08.2005

Została opublikowana ustawa o sporcie kwalifikowanym. Wyrażane są obawy, że przewidziane w tej ustawie ulgi podatkowe mogą być przyczyną patologii i uszczuplić dochody budżetu. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »