| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > KIG: projekt nowelizacji VAT nie spełnia oczekiwań

KIG: projekt nowelizacji VAT nie spełnia oczekiwań

Krajowa Izba Gospodarcza z "zaniepokojeniem" przyjęła rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT. Według Izby, projekt nie spełnia wielu postulatów zgłaszanych przez przedsiębiorców.

Eksperci KIG są zaskoczeni, iż Platforma Obywatelska przedstawiła swój projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT, zawierający inne rozwiązania, niż przedstawił rząd.


Ministerstwo Finansów zaproponowało w swoim projekcie m.in. skrócenie terminu zwrotu podatku VAT ze 180 do 60 dni oraz wprowadzenie kwartalnych deklaracji podatkowych. Zniesiona ma być też 30-procentowa sankcja, grożąca za zawyżenie kwoty żądanego zwrotu lub zaniżenie podatku.


Projekt autorstwa klubu PO zakłada m.in., że firmy, których roczne obroty nie przekraczają 50 tys. euro, będą mogły rozliczać VAT ryczałem. Ma on wynosić 300 zł.


Krajowa Izba Gospodarcza popiera planowane przez MF zniesienie 30- procentowej sankcji VAT. Według KIG, przepis ten budził poważne wątpliwości co do zgodności z prawem UE.


Izba zwraca jednak uwagę, że w przedstawionym przez MF projekcie pominięto wielu pozytywnych rozwiązań, które zawierał zgłoszony przez poprzedni rząd projekt "dużej" nowelizacji ustawy o podatku VAT. Nie ma tu np. ryczałtowego rozliczenia podatku VAT dla najmniejszych firm, co znacznie ułatwiłoby prowadzenie działalności gospodarczej.


Jednak KIG wyraża zadowolenie, że projekt autorstwa PO zakłada wprowadzenie ryczałtu VAT w wysokości 300 zł dla firm, których roczne obroty nie przekraczają 50 tys. euro.


KIG popiera też propozycję poselską, by zmienić definicję małego podatnika w rozumieniu ustawy VAT-owskiej. Zgodnie z ustawą, tzw. mały podatnik to polski podatnik VAT-u, którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 800 tys. euro. PO chce zwiększyć tę kwotę do 1,2 miliona euro.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Sarek-Sadurska

Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Posiada bogate doświadczenie we wszystkich obszarach indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w tym doświadczenie procesowe. Doradza klientom m.in. w procesach restrukturyzacyjnych, zwolnień grupowych oraz w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym w szczególności wyższej kadry menadżerskiej. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Pantheon-Assas (Paris II). Laureatka nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę magisterską. Związana z Kancelarią od 2007 r. Autorka publikacji w zakresie prawa pracy i prawa cywilnego m.in. w pracach pod redakcją prof. dr hab. M. Safjana i prof. dr hab. K. Pietrzykowskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK