| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Długa lista przepisów utrudniających życie podatnikom

Długa lista przepisów utrudniających życie podatnikom

Ujednolicenie zasad przeliczania kwot w walutach obcych i zniesienie obowiązku przechowywania paragonów – to zmiany, które można łatwo wprowadzić, a budżet na nich nie straci - pisze "Rzeczpospolita".

Te propozycje komisji sejmowej „Przyjazne państwo” powinny więc być łatwe do uchwalenia. Wiele innych zmniejszyłoby jednak wpływy do budżetu. Niewątpliwie będą więc trudniejsze do zaakceptowania przez ministra finansów.


Jakie utrudnienia dla przedsiębiorców przedstawiła komisja?


Jedną z nich jest zasada, że gdy nie można zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodu, nie da się też odliczyć VAT z faktury zakupu. Zasada ta jest sprzeczna z dyrektywą w sprawie VAT.


Komisja proponuje także, aby przedsiębiorcy i firmy nie musieli już opłacać za listopad podwójnych zaliczek na podatek dochodowy. Chce to osiągnąć, przesuwając termin płatności za grudzień.


Komisji nie podoba się wykluczenie z kosztów uzyskania przychodów wydatków na reprezentację. Wskazuje, że dla wielu firm to poważny problem. Wiele uwag dotyczy kas fiskalnych, m.in. by zwolnić z obowiązku ich posiadania wszystkie firmy prowadzące sprzedaż wysyłkową.


Komisja chce poprawiać nie tylko podatkowe regulacje przeszkadzające przedsiębiorcom, ale także przepisy uciążliwe dla zwykłych osób. Przykładem jest pozbawienie prawa do ulgi odsetkowej, gdy podatnik w celu obniżenia odsetek zaciągnie kredyt refinansowy w innym banku.

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej"

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK