| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Więcej uproszczeń przy księgowaniu leasingu

Więcej uproszczeń przy księgowaniu leasingu

W nowym krajowym standardzie rachunkowości przedstawiono dokładny sposób ewidencji księgowej leasingu, najmu i dzierżawy.


ZMIANA PRAWA


Jak już informowaliśmy, Komitet Standardów Rachunkowości przyjął piąty krajowy standard - Leasing, najem dzierżawa. Dr Teresa Cebrowska podkreśla, że ogromną zaletą standardu jest to, że podano w nim dokładny sposób ewidencji księgowej wszystkich operacji, czego nie ma np. w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 17 Leasing. Z kolei dr Radosław Ignatowski, adiunkt w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego, zwraca uwagę, że krajowy standard m.in. pozwala na stosowanie w niektórych przypadkach większych uproszczeń.

- Krajowa regulacja przewiduje też nieco odmienny sposób ujmowania wstępnych kosztów bezpośrednich związanych z zawarciem umowy leasingu. Według krajowego standardu co do zasady ujmowane są one w okresie ich poniesienia i nie są przez to rozliczane w czasie w opłatach leasingowych - twierdzi nasz rozmówca.

Ekspert dodaje, że standard umożliwia też stosowanie uproszczonych rozwiązań przy podziale opłat na część dotyczącą gruntów i część dotyczącą budynków w przypadku leasingu nieruchomości.

Warto zwrócić uwagę, że nowy standard porusza problematykę leasingu zwrotnego, czego polskie prawo bilansowe dotychczas nie normowało.

- Jeżeli transakcja leasingu zwrotnego jest leasingiem operacyjnym, z ekonomicznego punktu widzenia mamy w pierwszej kolejności do czynienia z typową transakcją sprzedaży, gdyż właściciel przekazuje firmie leasingowej kontrolę nad składnikiem aktywów. Poza szczególnymi przypadkami transakcja taka wpłynie na wynik sprzedającego w wysokości różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a wartością księgową składnika aktywów - twierdzi dr Marcin Pielaszek z Katedry Rachunkowości Menedżerskiej Szkoły Głównej Handlowej.

Dodaje również, że druga część transakcji - umowa leasingu - będzie wykazywana jak typowa umowa leasingu operacyjnego.

Jeżeli leasing jest leasingiem finansowym - przypomina ekspert - to mimo że z prawnego punktu widzenia doszło do sprzedaży, z ekonomicznego punktu widzenia do takiej transakcji nie doszło, gdyż kontrola nad przedmiotem jest cały czas po stronie korzystającego. Jak podkreśla Marcin Pielaszek, oznacza to, że ewentualny zysk lub strata na transakcji sprzedaży nie powinny wpływać na wynik w momencie zawarcia umowy, lecz powinny być rozliczane w czasie przez okres trwania leasingu. Zgodnie z przyjętym rozwiązaniem należy go wykazać jako „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” i następnie rozliczać w korespondencji z kontem „Amortyzacja”.

5 standardów zostało dotychczas wydanych przez Komitet Standardów Rachunkowości

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK