| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot akcyzy jest zwolniony z podatku

Zwrot akcyzy jest zwolniony z podatku

Ustawa o zwrocie akcyzy od aut sprowadzonych z zagranicy została przyjęta przez rząd. Zdaniem Ministerstwa Finansów ustawa ta pozwoli m.in. na zwolnienie z PIT otrzymywanych zwrotów. Eksperci uważają, że nadpłaty podatku były i nadal są zwolnione z podatku dochodowego.


Specjalną ustawę regulującą zwrot części akcyzy od samochodów sprowadzanych z zagranicy zaakceptował już rząd. Na początku kwietnia powinien zająć się nią Sejm, i jak podkreśla wiceminister finansów Jacek Kapica, powinna zostać szybko uchwalona, bo od dawna jest oczekiwana.

- Projekt tej ustawy wprowadza specjalne zwolnienie z opodatkowania PIT zwrotów z podatku akcyzowego. Dziś osoby, które otrzymały zwrot z urzędu celnego, nie są świadome tego, że od takiego zwrotu trzeba zapłacić PIT. Specjalna ustawa wprowadza zwolnienie z tego podatku również dla tych, którzy wcześniej taki zwrot otrzymali - wyjaśniał w wywiadzie dla GP Jacek Kapica.

Zdaniem ekspertów nadpłaty podatków są zwolnione z podatku dochodowego. Trudno więc mówić o wprowadzaniu specjalnego zwolnienia przez ustawę regulującą zwrot akcyzy od aut.

Przepisy ustawy o PIT nie regulują bezpośrednio kwestii opodatkowania zwrotu akcyzy podatkiem dochodowym. Marcin Rogalski, doradca podatkowy MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, wyjaśnia, że w projekcie ustawy o zwrocie akcyzy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego planowana była nowelizacja ustawy podatkowej polegająca na wprowadzeniu zwolnienia podatkowego z tytułu zwrotu akcyzy dla podatników nieprowadzących działalności gospodarczej (którzy nie zaliczyli zapłaconej akcyzy do kosztów uzyskania przychodu) oraz opodatkowania tego rodzaju zwrotu u podatników wykorzystujących sprowadzony z zagranicy samochód w prowadzonej działalności.

- Zmiana ta, jeśli zostałaby wprowadzona w życie, wyeliminuje obciążenie podatkowe dla obu grup podatników: dla przedsiębiorców, mimo opodatkowania zwrotu, ze względu na możliwość uprzedniego zaliczenia zapłaconego podatku akcyzowego do kosztów uzyskania przychodów, zaś dla pozostałych podatników ze względu na wprowadzenie oddzielnego zwolnienia podatkowego - tłumaczy Marcin Rogalski.

Podatnicy oczekujący na wydanie ustawy umożliwiającej zwrot nadpłaconej, zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, akcyzy od sprowadzanych samochodów zastanawiają się, czy otrzymana nadpłata wraz z odsetkami będzie dla nich stanowić przychód. Na ten aspekt zwraca uwagę Ewelina Nowakowska, konsultant w Ernst & Young, która wskazuje, że z obecnej wersji projektu ustawy o zwrocie akcyzy zniknął przepis figurujący w poprzednim projekcie wskazujący, że zwrot akcyzy wraz z oprocentowaniem nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK