| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nielegalna taksa turystyczna

Nielegalna taksa turystyczna

W Małopolsce kilkadziesiąt gmin od blisko dwóch miesięcy nielegalnie pobiera od turystów opłaty za każdy dzień pobytu. Kraków i Zakopane mogą całkowicie stracić możliwość ustanawiania i pobierania taksy turystycznej - ostrzega "Dziennik Polski".

A wszystko to za sprawą zmiany przepisów dotyczących tzw. opłaty miejscowej. Pod koniec ub. r. Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową. Rozporządzenie, a więc i wymagania wobec gmin pobierających pieniądze za pobyt na ich terenie, obowiązują od 15 stycznia.


"Pobieranie opłaty miejscowej na podstawie dotychczas obowiązujących uchwał, bez przyjęcia przez radę gminy nowej uchwały w tej sprawie, jest sprzeczne z prawem" - twierdzi Mirosław Legutko z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. To samo mówi Artur Słowik, wicedyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Tymczasem ani RIO, ani MUW nie zostały zasypane nowymi uchwałami.


"Wprawdzie przygotowujemy nową uchwałę, na mocy której opłata miejscowa wzrośnie z 1,5 do 2 złotych, ale nadal pobieramy ją na podstawie dotychczasowej uchwały - nie kryje Ewa Matuszewska z Urzędu Miasta Zakopane. Turyści płacą też za każdy dzień pobytu w Tyliczu (gmina Krynica). Tylko w Krakowie wstrzymano się z pobieraniem opłat. Stało się tak dlatego, że akurat Regionalna Izba Obrachunkowa rozpatrywała nowelizację starej uchwały w sprawie taksy turystycznej i zakazała magistrackim urzędnikom stosowania nieobowiązujących przepisów.


Jednak i tu jakiś czas postępowano niezgodnie z prawem, bo dopiero od 20 lutego turyści nie płacą 1,6 zł dziennie podatku za nocleg pod Wawelem. Zarówno RIO, jak i prawnicy wojewody podkreślają, że mogą interweniować dopiero wówczas, kiedy gmina zrobi jakiś ruch. Gdy radni nie podejmują uchwały, nie można nic zrobić, bo dawno podjętych uchwał nie można znowu sprawdzać - czytamy w "Dzienniku Polskim".

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Filipowicz

Ekspert ZZL. Business Partner ForFuture oraz HRtec. Współzałożyciel i członek Zarządu HR Development Klastrer. Wykładowca na kilku uczelniach (w tym: Akademia Leona Koźmińskiego, SGH). Współzałożyciel i członek Zarządu HR Development Cluster. Prezes Polskiego Stowarzyszenia HR Business Partner oraz członek CIPD (Chartered Institute of Personnel Development). Posiada ponad 25-letnie doświadczenie w branży szkoleniowo- konsultingowej. Twórca autorskiego Modelu Kompetencji Zawodowych oraz narzędzi Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Autor książek: „Zarządzanie Kompetencjami Zawodowymi” (PWE 2004), „Rozwój organizacji poprzez rozwój efektywności pracowników” (WK 2008), oraz „Zarządzanie Kompetencjami Zawodowymi – perspektywa firmowa i osobista” (WK 2014) jak również licznych publikacji z zakresu ZZL, zarządzania kompetencjami, Human Performance Improvement i strategii organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK