| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sezon na PIT-y: Sprytny sposób na rozliczenie z fiskusem

Sezon na PIT-y: Sprytny sposób na rozliczenie z fiskusem

Czy nadpłatę w podatku od „zwykłych” dochodów można zaliczyć na poczet podatku od dochodów z giełdy?

Część podatników musi co roku wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym nie jeden, lecz dwa, a czasami nawet trzy różne PIT-y. I dodatkowo jeszcze załączniki.


W takiej sytuacji znalazł się pan Jakub. Pracuje na etacie - w czasie rozliczeń podatkowych za 2007 r. musi więc wypełnić PIT-37. Miał ponadto dochody z giełdy - wypełnia więc PIT-38.


Tak się składa, że w „zwykłym” PIT, tam, gdzie wykazuje dochody z pracy, ma nadpłatę, bo korzysta m.in. z nowej ulgi na dzieci. Po wypełnieniu formularza przeznaczonego do rozliczenia dochodów giełdowych okazało się, że musi fiskusowi dopłacić całkiem sporą sumkę - w ramach podatku od zysku z inwestycji giełdowych.


- Czy podatek, który mam zapłacić od dochodów z giełdy, mogę sobie sam pomniejszyć o kwotę nadpłaty ze „zwykłego” PIT? Czy nic mi nie grozi, jeśli wpłacę na konto urzędu skarbowego taką pomniejszoną kwotę podatku? - zapytał „Gazetę”.


Zadzwoniliśmy do Krajowej Informacji Podatkowej. To powołana przez Ministerstwo Finansów instytucja państwowa, która ma ułatwić życie podatnikom.


- Nadpłatę z PIT-37 można odliczyć od podatku do zapłaty z PIT-38. Należy jednak złożyć w urzędzie skarbowym pismo z wnioskiem o przeksięgowanie nadpłaty na poczet podatku od dochodów z giełdy - wyjaśniła pani dyżurująca przy telefonie. Oficjalnego wzoru takiego pisma nie ma. Można je napisać odręcznie na kartce.


Na wszelki wypadek o opinię poprosiliśmy jeszcze doradcę podatkowego. - Ordynacja podatkowa daje prawo zaliczania nadpłaty na poczet innych podatków - potwierdził Krzysztof Lipka, doradca podatkowy z firmy KPMG.


Jego zdaniem z przepisów nie wynika nawet obowiązek składania w urzędzie skarbowym pism informujących fiskusa o takich operacjach. - To raczej kwestia praktyczna. Pismo pomoże urzędnikom połapać się w rozliczeniach złożonych przez podatnika. Nie wyślą więc do podatnika nadpłaconych w „zwykłym ” PIT 20 zł, bo będą wiedzieli, że ten sam sobie już tę kwotę potrącił od podatku z giełdy. Brak tych informacji oznacza dla urzędników gigantyczne problemy. Z drugiej strony takie pismo złożone wraz z zeznaniem może też pomóc samemu podatnikowi, który dzięki temu uniknie konieczności wyjaśniania w urzędzie, dlaczego zamiast 100 zł podatku od dochodów z giełdy wpłacił na konto urzędu tylko 80 zł - tłumaczy ekspert KPMG.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK