| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyższe dodatki do zasiłku rodzinnego dla rodziców na urlopie wychowawczym - projekt

Wyższe dodatki do zasiłku rodzinnego dla rodziców na urlopie wychowawczym - projekt

Wyższe dodatki do zasiłku rodzinnego dla rodziców przebywających na urlopie wychowawczym, którzy mają pod opieką więcej niż jedno dziecko - to główne założenie projektu noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych autorstwa posłów PO. Pierwsze czytanie projektu zaplanowano na środę 18 marca 2015 r.

Pobierz bezpłatnego e-booka – Zasiłki rodzinne po zmianach

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje rodzicom lub opiekunom dziecka podczas korzystania z urlopu wychowawczego. Wysokość zasiłku to 400 zł miesięcznie.

Obecnie niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu, pracownikowi przysługuje jeden urlop wychowawczy i jeden dodatek - urodzenie np. bliźniąt nie uprawnia do dwóch dodatków. Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje dla takich rodziców jedynie dłuższy okres pobierania tego świadczenia - przez okres 36 miesięcy, a więc 12 miesięcy dłużej niż w przypadku urodzenia jednego dziecka.

PO chce, by rodzice przebywający na urlopie wychowawczym, którzy mają pod opieką więcej niż jedno dziecko, dostawali wyższy dodatek do zasiłku rodzinnego.

Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Według propozycji PO, jeśli osoba przebywająca na urlopie wychowawczym ma pod opieką równocześnie także starsze dzieci w wieku do 5 lat, ma dostawać na każde z nich po 200 zł dodatkowo. Również wtedy, gdy pod opieką ma się np. bliźnięta czy trojaczki, kwota dodatku zwiększana byłaby o 200 zł na drugie i każde kolejne dziecko do ukończenia przez nie 5. roku życia.

Według autorów projektu roczny koszt wprowadzenia proponowanych rozwiązań to 46 mln zł.(PAP)

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych - przebieg procedury legislacyjnej

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »