REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec rocznych rozliczeń podatkowych ... w Wielkiej Brytanii

Koniec rocznych rozliczeń podatkowych ... w Wielkiej Brytanii
Koniec rocznych rozliczeń podatkowych ... w Wielkiej Brytanii
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Likwidacja rocznych rozliczeń podatkowych, kolejna podwyżka kwoty wolnej od podatku (do 10,6 tys. a docelowo do 11 tys. funtów) oraz szereg ulg podatkowych, m.in. dla sektora naftowego, ale również branży gier komputerowych – to najbardziej chwytliwe punkty ostatniego budżetu w obecnej kadencji rządu Davida Camerona. Brytyjczycy mogą liczyć również na zmniejszenie opodatkowania akcyzą piwa, cydru oraz whisky, zamrożenie akcyzy na wino i paliwo, a także całkowite zniesienie składek ubezpieczeniowych od osób samozatrudnionych.

Brytyjski rok podatkowy tradycyjnie rozpoczyna się z początkiem kwietnia. W tym roku moment ten zaledwie o miesiąc poprzedza wybory parlamentarne. Prezentacja budżetu w tej sytuacji jest jedną z ostatnich okazji dla rządu na pokazanie swoich sukcesów i przedstawienie planu ekonomicznego na kolejną kadencję.

Autopromocja

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

Nie inaczej było tym razem. Pierwszą część wystąpienia kanclerza George'a Osborne'a w Izbie Gmin zajęło wyliczenie wskaźników gospodarczych mających pokazać właściwą ścieżkę reform gospodarczych obraną przez rząd i realizowaną w ostatnich pięciu latach. Jest to tym bardziej zrozumiałe, że dane z ostatnich miesięcy jak i całej kadencji działają na korzyść rządu Camerona – stabilny wzrost gospodarczy, spadek bezrobocia, zmniejszenie długu czy rekordowo niski poziom inflacji.

Według Osborne'a, tylko utrzymanie obecnej ścieżki reform, a więc w domyśle zwycięstwo konserwatystów w majowych wyborach, pozwoli zachować ten pozytywny kierunek zmian. „Pod rządami obecnego gabinetu Wielka Brytania ponownie stanęła na nogach” - podkreślał kilkukrotnie minister finansów podczas parlamentarnego wystąpienia.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskaźniki gospodarcze budzą emocje ekonomistów, ale dla zwykłych obywateli i - co w tej chwili najważniejsze – wyborców, znacznie bardziej istotne są poszczególne decyzje rządu, które mają zapewnić im lepszą jakość życia. Tych z pewnością nie zabrakło, choć sam Osborne podkreślał, że rząd nie zamierza „rozdawać prezentów i stosować tanich chwytów” tylko na użytek zbliżających się wyborów.

Według planów rządu w najbliższych latach w górę ma pójść kwota wolna od podatku. Od kwietnia 2015 r. wzrośnie ona do 10,6 tys. funtów, by w kolejnym roku pójść w górę o kolejnych 200 funtów a następnie sięgnąć 11 tys. funtów. Wzrośnie również kwota dochodu, której przekroczenie spowoduje konieczność zapłacenia wyższej stawki podatku. Osborne zapowiedział również wprowadzenie od kwietnia 2016 roku nowej ulgi podatkowej od oszczędności. W praktyce oznacza ona, że zyski z oszczędności do kwoty 1000 funtów będą całkowicie zwolnione z opodatkowania.

Z innych, ważnych dla zwykłego Brytyjczyka, obciążeń zapowiedziane zostało kolejne zamrożenie podwyżki akcyzy na paliwo oraz zmniejszenie opodatkowania piwa, cydru oraz whisky a także zamrożenie akcyzy na wino. Szczególnie wyczekiwana była obniżka akcyzy na whisky, która jest jednym z czołowych brytyjskich towarów eksportowych.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014 / 2015

Ciekawym krokiem jest także zapowiedź całkowitej likwidacji rocznego rozliczenia podatkowego. W to miejsce do 2020 roku pojawić się mają konta podatkowe dostępne online, w których zmiany będzie można wprowadzać w czasie rzeczywistym. Wyjątkiem od tej reguły będą tylko szczególnie skomplikowane przypadki. Przedsiębiorcy z kolei, będą mogli „podpiąć” własne programy księgowe i konta bankowe do systemu podatkowego, co znacząco ułatwi im prowadzenie rozliczeń.

Trzeba jednak zaznaczyć, że duża część brytyjskich podatników w ogóle nie musi składać rozliczenia podatkowego. Osoby mające tylko jednego pracodawcę są bowiem rozliczane automatycznie przez niego. W konsekwencji, należny podatek będzie mógł być zapłacony w dowolnym momencie roku lub rozłożony na raty.

System ma ruszyć w 2016 roku i w pierwszej fazie objąć około 5 mln przedsiębiorstw i 10 mln podatników indywidualnych.

Minister finansów zapowiedział również całkowite zniesienie składek ubezpieczeniowych od osób samozatrudnionych (tzw. class 2 national insurance, obejmujące składkę emerytalną i zdrowotną).

Przechodząc do wielkiego biznesu, Osborne zapowiedział spore ulgi podatkowe, przede wszystkim dla sektora naftowego. Od tego roku podstawowa stawka podatkowa dla firm wydobywających ropę i gaz zmniejszy się z 50 do zaledwie 35 proc. a stawka uzupełniająca spadnie z 30 do 20 proc. Ta druga zmiana obejmie okres od stycznia tego roku. Rząd spełnia więc wcześniejsze postulaty branży naftowej, która straszyła spadkiem inwestycji w nowe złoża a co za tym idzie, nieuchronnym spadkiem zatrudnienia w tym kluczowym sektorze brytyjskiej gospodarki.


Oprócz tego rząd zapowiedział zwiększenie ulg podatkowych dla stacji telewizyjnych, sektora filmowego, branży gier komputerowych, prasy lokalnej oraz nowe ulgi dla orkiestr. Szczegóły tych zmian mają zostać przedstawione w najbliższych dniach.

Ważnym elementem wystąpienia budżetowego była mocna zapowiedź ukrócenia procederu unikania opodatkowania przez działające w Wielkiej Brytanii firmy. W kontekście ostatnich afer z tym związanych (słynny mechanizm luksemburski pozwalający wyprowadzać zyski brytyjskich spółek do rajów podatkowych), Osborne zapowiedział uszczelnienie systemu podatkowego i wprowadzenie 25 proc. podatku od zysków wyprowadzonych za granicę. Jest on o 5 proc. wyższy od podstawowego podatku korporacyjnego i tym samym ma zachęcić firmy do rzetelnego rozliczania się z brytyjskim fiskusem. Wspomniał również o nowych regulacjach, które pozwolą karać firmy doradzające i pomagające w unikaniu opodatkowania.

z Londynu Marcin Szczepański (PAP)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Opłaty za jednorazowe opakowania plastikowe do żywności - rozliczenia VAT, CIT i PIT w 2024 roku [wyjaśnienia Ministerstwa Finansów]

    W komunikacie z 28 marca 2024 r. Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie zasad rozliczania opłat pobieranych z tytułu sprzedaży opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje lub żywność na gruncie VAT oraz podatków dochodowych. Komunikat ten nie ma formalnego statusu interpretacji podatkowej ani objaśnień podatkowych.

    Tabela kursów średnich NBP z 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    REKLAMA