| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Podatnik dostanie katalog praw

IFK poleca: Podatnik dostanie katalog praw

Nowa Ordynacja podatkowa będzie zawierać zapisy, w których zostaną zawarte ogólne zasady prawa podatkowego oraz prawa podatnika. To rozwiązanie poprawi sytuację podatników w relacjach z aparatem skarbowym.

Rozwiązaniem, które ma poprawiać sytuację podatnika, ma być wpisanie do nowej Ordynacji podatkowej jego praw. Członkowie komisji kodyfikacyjnej ograniczyli się jedynie do wymienienia tych praw, bez prób opisania ich konsekwencji.

Tymczasem owe prawa – jeśli zostaną właściwie sformułowane – mogą mieć bardzo pozytywne skutki dla podatników. Przykładowo w katalogu ma znaleźć się np. prawo do niedyskryminacyjnego traktowania. Wprawdzie nawet obecnie prawo podatkowe powinno być identyczne dla każdego, jednak znanych jest wiele przypadków, kiedy podatnicy znajdujący się w tej samej sytuacji są traktowani odmiennie ze względu na różnice w interpretacjach podatkowych. Jeśli ten przepis zostanie odpowiednio sformułowany, może się okazać, że Minister Finansów będzie musiał szybciej reagować na odmienne interpretacje podatkowe. Teraz bowiem trzeba go poprosić o to, aby ustalił jednolitą dla wszystkich wykładnię.

Kierunkowe założenia nowej Ordynacji podatkowej

Nawet ogólne interpretacje podatkowe mogą po zmianie Ordynacji podatkowej wymusić nowe podejście służb skarbowych. Wg komisji kodyfikacyjnej, podatnik powinien mieć prawo do wyboru sposobu opodatkowania, jeśli zezwala na to prawo. W niektórych przypadkach decydujące znaczenie ma tutaj opinia Ministra Finansów. Przykładem może być kwestia opodatkowania przychodów z reklam zamieszczanych na stronach internetowych. Ogłoszona przez Ministra Finansów niedawno wykładnia, iż można te przychody objąć podatkiem zryczałtowanym tak, jakby chodziło o najem mieszkań, faktycznie postawił przed osobami uzyskującymi takie przychody możliwość wyboru sposobu opodatkowania. Ale żeby skorzystać z tego prawa, powinny one zostać o takiej możliwości poinformowane przez służby skarbowe. Jeśli w nowej Ordynacji podatkowej znajdą się odpowiednie zapisy, to takie wydarzenia mogą spowodować, że urzędnicy skarbowi zostaną zmuszeni do udzielania podatnikom informacji o korzystnych dla nich rozwiązaniach podatkowych.

Katalog praw, jaki ma znaleźć się w nowej Ordynacji, ma być znacznie szerszy, choć i tak wiele zależy od tego, na ile te prawa będą respektowane przez urzędników skarbowych. A z tym może być różnie. Obecnie bowiem służby skarbowe mają tendencję do takiego podejścia do interpretacji prawa, które jest niekorzystne dla podatnika ale daje szansę na zwiększenie przychodów budżetu.

Źródło: Tax Care

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fabryka Motywacji

Szkolenia, rekrutacja, coaching i mentoring, doradztwo HR, doradztwo biznesowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK