| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kary dla osób wynajmujących lokale pod automaty do gier

Kary dla osób wynajmujących lokale pod automaty do gier

Od środy 25 marca 2015 r. Służba Celna rozpoczęła akcję informacyjną i ostrzega osoby wynajmujące lokale pod automaty do gier, że grozi im odpowiedzialność karna i finansowa w wysokości 12 tys. zł od automatu - poinformował PAP wiceszef MF Jacek Kapica.

"Najpierw Służba Celna podejmuje akcję informacyjno-ostrzegawczą, a dopiero w następnej kolejności będą nakładane i egzekwowane kary" - wskazał Kapica, który jest także szefem Służby Celnej. "Chcemy dotrzeć do tych, którzy wynajmują lokale - całe lub część - pod automaty i uświadomić im, że mogą być uznani za współwinnych organizacji gier hazardowych, ponieważ czerpią z tego korzyści" - dodał.

Jak zapowiedział, w środę SC wyda ostrzeżenie, by uświadomić wynajmującym lokale pod automaty, że również ponoszą ciężar odpowiedzialności za współudział w organizacji gier na automatach.

Następnie - kontynuował - w przyszłym tygodniu do urzędów celnych trafią ulotki ostrzegawcze z apelem do wynajmujących lokale, "aby wypowiedzieli umowy najmu w trybie natychmiastowym ze względu na prowadzenie tej działalności niezgodnie z prawem". Z tymi ulotkami celnicy wybiorą się do właścicieli takich lokali, przekażą im komunikat z ostrzeżeniem i ulotkę informacyjną. "Widnieje na niej numer telefonu interwencyjnego i adres strony internetowej poświęconej tej sprawie, by dać im szansę na wyplątanie się z udziału w procederze nielegalnego hazardu" - opisywał. Natomiast - dodał – w sytuacji niedostosowania się do ostrzeżenia, kiedy do lokali trafi kontrola, wtedy wynajmującym grozi kara. "Wynajmujący mają więc czas na wyprostowanie swojej sytuacji" - wyjaśnił Kapica.

Jak zaznaczył, zarazem kontynuowane będą działania wobec organizatorów gier na automatach. W ramach tych działań automaty są zatrzymywane, jednak - według Kapicy - w ich miejsce stawiane są kolejne. "A jednocześnie przestępcy organizujący gry na automatach dotychczas czarowali wynajmujących im lokale, że wszystko jest w porządku, ponieważ ustawa hazardowa nie działa, gdyż jest niezgodna z konstytucją. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego jest jednoznaczne, że ustawa jest zgodna z konstytucją i w tej sytuacji nie ma już usprawiedliwienia dla organizowania gier na automatach" - relacjonował wiceszef MF.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Wyjaśnił, że za organizatora gier można uznać każdego, kto czerpie z tego korzyści - właściciela automatu, jego dzierżawcę, jak również tego, kto wynajmuje miejsce pod automaty. "Zatem lepiej i bezpieczniej dla wynajmujących, aby wypowiedzieli umowy najmu i zmienili najemcę na takiego, który prowadzi legalną działalność, niż ponosili ciężar tego, że w toku kontroli dotrą do nich kontrolerzy i w efekcie dostaną karę administracyjną w wysokości 12 tys. zł od automatu" - konkludował Kapica.

Przyznał, iż przestępcy zazwyczaj formalnie nie mają żadnego majątku zapisanego na siebie, lecz na matkę czy ciotkę etc. i nie robi na nich wrażenia kara finansowa, której nie ma z czego wyegzekwować. Natomiast - dodał - ten kto prowadzi legalną działalność, naraża się na czynności egzekucyjne.

Zgodnie z ustawą o grach hazardowych zakazane jest urządzania gier na automatach poza kasynami gry. W efekcie urządzanie gier na automatach stało się dopuszczalne wyłącznie przez podmiot posiadający koncesję na prowadzenie kasyna. 11 marca Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa hazardowa jest zgodna z konstytucją. (PAP)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK