| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Niewiele czasu na CIT-8 za 2014 r.

IFK poleca: Niewiele czasu na CIT-8 za 2014 r.

W przypadku podatników, dla których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin składania CIT-8 za 2014 r. przypada na 31 marca 2015 r. Od 1 stycznia 2015 r. zeznanie CIT-8 należy złożyć za pomocą środków komunikacji elektronicznej, a więc przez Internet. CIT-8 w formie papierowej mogą składać tylko podatnicy rozliczający PIT za nie więcej niż 5 osób, niekorzystający z usług biura rachunkowego.

Do końca 2014 r. zeznania roczne były składane przez podatników pdop, co do zasady, w formie papierowej. Składanie zeznań CIT-8 w formie elektronicznej było możliwe, lecz stanowiło to wyłącznie uprawnienie podatników. Podatnicy mogli zatem, lecz nie musieli składać zeznania CIT-8 w formie elektronicznej.

1 stycznia 2015 r. sytuacja się zmieniła. Obecnie – jak wynika z dodanego 1 stycznia 2015 r. art. 27 ust. 1c updof – zeznania CIT-8 (a także zeznania CIT-8A i CIT-8B oraz załączniki CIT-8/O, CIT-ST, SSE-R, CIT-D, SPR-MT) należy składać, co do zasady, za pomocą środków komunikacji elektronicznej – czyli przez Internet. Dotyczy to także informacji IFT-2/IFT-2R (art. 26 ust. 8 updop).

Czy zeznanie CIT-8 za 2014 r. można złożyć w formie papierowej

Od zasady tej istnieje jednak wyjątek. Podatnicy pdop mogą składać zeznania CIT-8, CIT-8A i CIT-8B oraz załączniki do nich w formie dokumentu pisemnego wówczas, gdy składali informacje PIT lub roczne obliczenia podatku PIT-40 za dany rok dla nie więcej niż pięciu podatników i jednocześnie nie korzystali z usług biura rachunkowego (zob. art. 27a updop).

Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2015 r., lecz mają zastosowanie już do dochodów (poniesionych strat) uzyskanych począwszy od 1 stycznia 2014 r. (art. 4 ust. 1 ustawy nowelizującej z 26 września 2014 r.). A zatem opisane zasady obowiązują już przy składaniu zeznań CIT-8 za 2014 r.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych  w artykule: "Kiedy można złożyć zeznanie CIT-8 za 2014 r. w formie papierowej" >>

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »