| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulgi dla firm tworzących żłobki lub przedszkola - zmiany w PIT i CIT w 2016 r.

Ulgi dla firm tworzących żłobki lub przedszkola - zmiany w PIT i CIT w 2016 r.

Ministerstwo Finansów w projekcie nowelizacji ustawy o PIT i CIT proponuje ułatwienia dla przedsiębiorstw tworzących żłobki lub przedszkola dla dzieci swoich pracowników. Dla pracowników korzystających z oferty pracodawców przewidziano zwolnienia podatkowe. MF zakłada, że zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.

Poza tym pracodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki w kwocie nie większej niż 300 zł miesięcznie na każde dziecko z tytułu prowadzonego żłobka, czy dopłat dla pracowników, których dzieci chodzą do innych przedszkoli. Ministerstwo Finansów planuje, że zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.

Resort oszacował w Ocenie Skutków Regulacji, że koszt utworzenia nowego miejsca dla jednego dziecka w żłobku to ok. 50 tys. zł, a w przedszkolu ok. 30 tys. zł. W ten sposób wyliczono, że w ciągu najbliższych pięciu lat zmiany będą kosztować budżet w sumie ok. 914 mln zł, a samorząd terytorialny 332 mln zł.

Uproszczenia w rachunkowości małych firm

"Planowane rozwiązania powinny pozytywnie wpłynąć na rynek pracy. Tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach przyzakładowych wiązać się będzie z koniecznością zatrudnienia odpowiedniego personelu. Ponadto zapewnienie instytucjonalnej opieki nad dziećmi powinno wpłynąć pozytywnie na aktywizację zawodową młodych osób, ułatwiając im możliwość łączenia pracy zawodowej z wychowaniem dziecka. (PAP)

mmu/ son/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK