| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Aktualności

Obniżki PIT od 2007 roku

Aktualizacja: 04.10.2005

Polityka gospodarcza rządu powinna dążyć do zmniejszenia podatków i innych kosztów pracy i uproszczenia procedur gospodarczych dla przedsiębiorców - powiedział kandydat PiS na premiera Kazimierz Marcinkiewicz. »

Dodatkowe sankcje VAT

Aktualizacja: 04.10.2005

VAT jest podatkiem, który restrykcyjnie traktuje podatników naruszających zasady jego rozliczania. W niektórych przypadkach pozbawia prawa do odliczenia podatku naliczonego, w innych nakłada podatek należny na czynności, które zdawałoby się nie podlegają VAT. Istnieje też sankcja w postaci dodatkowego zobowiązania oraz kara za brak kasy fiskalnej. »

Nie każdy błąd to naruszenie dyscypliny

Aktualizacja: 04.10.2005

Gdy w sprawozdaniach budżetowych nie są wykazane należności zakładu, to nie stanowi to naruszenia dyscypliny finansów publicznych. »

Będą niższe limity

Aktualizacja: 04.10.2005

W przyszłym roku ze zwolnienia VAT skorzystają podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej w 2005 r. nie przekroczy 39 200 zł. »

Czy dokonywać odpisów amortyzacyjnych

Aktualizacja: 03.10.2005

Podatnik nie może uwzględnić w wartości początkowej środka trwałego podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy przysługiwało mu odliczenie tego podatku. »

Jak rozliczać podatek

Aktualizacja: 03.10.2005

Przekazywanie drukowanych materiałów reklamowych, informacyjnych, próbek i prezentów o małej wartości nie podlega VAT. Podatnik ma jednocześnie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. »

Kontrowersyjna korekta VAT

Aktualizacja: 03.10.2005

Brak możliwości skorygowania deklaracji VAT po zakończeniu kontroli podatkowej to rozwiązanie wprowadzone ostatnią nowelizacją Ordynacji podatkowej. »

Boją się wymontowywać

Aktualizacja: 03.10.2005

Ostatnia nowelizacja ustawy o VAT zezwala na likwidację kratek w samochodach firmowych, od których odliczono podatek. Przedsiębiorcy jednak tego nie robią, bo boją się, że fiskus może upomnieć się o podatek. »

Znamy już limit przychodów

Aktualizacja: 03.10.2005

Od 30 września znana jest kwota, która zobowiązuje do zaprowadzenia ksiąg rachunkowych przez jednostki osiągające określony limit przychodów. »

Nie można powielać błędów z przeszłości

Aktualizacja: 03.10.2005

Organy podatkowe nie mogą ponownie wydać korzystnej dla podatnika decyzji, nawet jeśli wcześniej taką w wyniku błędu wydały. Zasada zaufania do organów podatkowych nie polega na powielaniu błędów i wydawaniu decyzji niezgodnych z prawem. »

Albo nowa ustawa, albo zmiana obecnej

Aktualizacja: 03.10.2005

PiS pozostawiło napisanie zmian w ustawie o VAT przedsiębiorcom z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. PO uważa, że potrzebna jest całkowicie nowa ustawa. Zapewnia, że opracowała projekt, ale nie chce go ujawniać przed dopracowaniem szczegółów. »

Kto jest uznawany za małego podatnika

Aktualizacja: 03.10.2005

Nie wszyscy wiedzą, jaki przedsiębiorca może być uznany za tzw. małego podatnika w rozumieniu ustawy o VAT. »

Dlaczego opodatkowano alimenty

Aktualizacja: 30.09.2005

Opodatkowanie alimentów płaconych na osoby inne niż dzieci oceniane jest jako nadmierny i nieuzasadniony fiskalizm państwa i to wymierzony w osoby znajdujące się w trudnej sytuacji - stwierdził rzecznik praw obywatelskich w piśmie skierowanym do ministra finansów. »

Już czas na e-podatki

Aktualizacja: 30.09.2005

Projekt e-podatki i e-deklaracje został oficjalnie przedstawiony przez przedstawicieli Ministerstwa Finansów. E-podatki umożliwią przesyłanie wszelkiego rodzaju deklaracji podatkowych i podań drogą elektroniczną za pomocą formularzy na stronach internetowych. »

Posady wyłącznie dla uczciwych

Aktualizacja: 30.09.2005

Tylko osoby, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem m.in. za popełnione przestępstwo skarbowe, będą mogły uzyskać świadectwo zawodowe dające prawo do bezpośredniego prowadzenia lub nadzorowania gier i zakładów wzajemnych. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »