| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Można wrócić do zwolnienia podmiotowego w trakcie roku

IFK poleca: Można wrócić do zwolnienia podmiotowego w trakcie roku

Minister Finansów w interpretacji ogólnej potwierdził, że podatnicy mogą powrócić do korzystania ze zwolnienia podmiotowego także w trakcie roku podatkowego. Dotychczas organy podatkowe w wydawanych interpretacjach przyjmowały, że powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT jest możliwy tylko od początku roku.

Interpretacja ogólna MF ma zastosowanie zarówno do art. 113 ust. 11 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 r., jak i brzmienia tego przepisu obowiązującego od 1 stycznia 2014 r. Interpretacja została wydana po wielu latach sporu z organami podatkowymi o moment powrotu do zwolnienia podmiotowego z VAT. Czynnikiem decydującym o zmianie stanowiska MF w tej sprawie okazało się orzecznictwo NSA, a w szczególności wyrok NSA z 24 września 2014 r., sygn. akt I FSK 1463/13.

Polecamy: Biuletyn VAT

W ww. wyroku Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził bowiem, że:

Ustawodawca nie wprowadził (...) dodatkowego warunku w postaci ponownego skorzystania ze zwolnienia w pierwszym okresie rozliczeniowym następującym po roku podatkowym, w którym podatnik nie przekroczył limitu sprzedaży. Wyznaczył jedynie początkowy moment, od którego podatnik może ponownie skorzystać ze zwolnienia. (...) Objęcie zwolnieniem może mieć zatem miejsce od początku dowolnego miesiąca, następującego po wyznaczonym w art. 113 ust. 11 Uptu okresie karencji.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Można wrócić do zwolnienia podmiotowego w trakcie roku – stanowisko MF" >>

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK