| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozpoczęły się prace nad przyszłorocznym budżetem

Rozpoczęły się prace nad przyszłorocznym budżetem

Resort Finansów przedstawił projekt noty budżetowej na 2009 rok. Plany rzeczowe zadań należy przedstawić w ciągu 21 dni od ogłoszenia noty.


NOWOŚĆ

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu, trybu i terminów opracowania materiałów do projektu ustawy budżetowej na rok 2009, czyli notę budżetową. Na jej podstawie ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie i inni dysponenci środków budżetowych sporządzą projekty budżetów. Rozporządzenie uwzględnia zmiany prawa, aktualizuje terminy oraz przepisy dotyczące prezentowania formularzy.

Dysponenci będą musieli opracować plany budżetowe zarówno w układzie tradycyjnym, czyli wynikającym z klasyfikacji budżetowej, jak również w układzie zadaniowym.

Warto zwrócić uwagę na formularz RZ-12, w którym wojewodowie przedstawiają informacje dotyczące wysokości utraconych przez gminy dochodów z tytułu zwolnień od podatków lokalnych.

Rozporządzenie wprowadza także dodatkowe wzory formularzy, m.in. RZ-15, w którym zostaną określone dopłaty do Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich i RZ-16, dotyczący finansowania programów realizowanych w ramach m.in. Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia na lata 2007-2013. Zmieniony został również formularz planu rzeczowego RZ-5 (środki budżetu państwa na finansowanie inwestycji). Rozporządzenie nie przewiduje wzoru formularza do zgłaszania nowych zadań i jednostek oraz ich likwidowania, ale nie oznacza to, że dysponenci nie będą mogli takich zadań zgłosić. Ministerstwo określiło także sposób, tryb i terminy przygotowania materiałów dotyczących planowania budżetu zadaniowego na formularzach BZ-1, BZ-2 i BZ-3 oraz instrukcji sporządzania planów finansowych.

Przypomnijmy, że do uzasadnienia budżetu na 2009 rok zostanie dołączony budżet w układzie zadaniowym.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK