| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozpoczęły się prace nad przyszłorocznym budżetem

Rozpoczęły się prace nad przyszłorocznym budżetem

Resort Finansów przedstawił projekt noty budżetowej na 2009 rok. Plany rzeczowe zadań należy przedstawić w ciągu 21 dni od ogłoszenia noty.


NOWOŚĆ

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu, trybu i terminów opracowania materiałów do projektu ustawy budżetowej na rok 2009, czyli notę budżetową. Na jej podstawie ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie i inni dysponenci środków budżetowych sporządzą projekty budżetów. Rozporządzenie uwzględnia zmiany prawa, aktualizuje terminy oraz przepisy dotyczące prezentowania formularzy.

Dysponenci będą musieli opracować plany budżetowe zarówno w układzie tradycyjnym, czyli wynikającym z klasyfikacji budżetowej, jak również w układzie zadaniowym.

Warto zwrócić uwagę na formularz RZ-12, w którym wojewodowie przedstawiają informacje dotyczące wysokości utraconych przez gminy dochodów z tytułu zwolnień od podatków lokalnych.

Rozporządzenie wprowadza także dodatkowe wzory formularzy, m.in. RZ-15, w którym zostaną określone dopłaty do Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich i RZ-16, dotyczący finansowania programów realizowanych w ramach m.in. Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia na lata 2007-2013. Zmieniony został również formularz planu rzeczowego RZ-5 (środki budżetu państwa na finansowanie inwestycji). Rozporządzenie nie przewiduje wzoru formularza do zgłaszania nowych zadań i jednostek oraz ich likwidowania, ale nie oznacza to, że dysponenci nie będą mogli takich zadań zgłosić. Ministerstwo określiło także sposób, tryb i terminy przygotowania materiałów dotyczących planowania budżetu zadaniowego na formularzach BZ-1, BZ-2 i BZ-3 oraz instrukcji sporządzania planów finansowych.

Przypomnijmy, że do uzasadnienia budżetu na 2009 rok zostanie dołączony budżet w układzie zadaniowym.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK