| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 80 proc. podatników jeszcze nie złożyło PIT

80 proc. podatników jeszcze nie złożyło PIT

Mimo że do rozliczenia PIT za 2007 rok zostało nieco ponad miesiąc, 80 proc. podatników jeszcze nie dopełniło tego obowiązku. Zdaniem urzędników podatnicy w tym roku i tak szybciej składają zeznania, bo korzystają z ulgi prorodzinnej. W większości urzędów skarbowych trwa akcja ostrzegawcza, która nie wpływa na rozliczenia podatników.


Został nieco ponad miesiąc na rozliczenie się z fiskusem z dochodów uzyskanych w 2007 roku. Podatnicy PIT muszą najpóźniej 30 kwietnia 2008 r. złożyć w urzędzie skarbowym swoje zeznanie podatkowe. Niestety - jak co roku - podatnicy nie spieszą się z dopełnieniem tego obowiązku, czekając ze złożeniem formularza do ostatniego dnia.

Nadal średnio 80 proc. podatników w całej Polsce nie rozliczyło się z fiskusem - wynika z sondy Gazety Prawnej przeprowadzonej w izbach skarbowych. Jednak zdaniem urzędników podatnicy w tym roku szybciej składają swoje zeznania niż np. w analogicznym okresie 2007 roku, czyli w rozliczeniu za 2006 rok, co może wiązać się z możliwością korzystania z ulgi prorodzinnej.

Rozliczenia PIT za 2007 rok przebiegają powoli, a do tego dochodzi akcja ostrzegawcza skarbowców. Rozpoczęła się ona 10 marca i ma potrwać przynajmniej do końca kwietnia. Akcja ma głównie postać strajku włoskiego, czyli pracownicy skrupulatnie sprawdzają wszelkie dokumenty, również zeznania roczne podatników. Akcja ma zwrócić uwagę rządu i Ministerstwa Finansów na złe warunki pracy i płacy w administracji skarbowej oraz skomplikowane prawo podatkowe, które wymaga pilnych zmian.

Urzędnicy, z którymi rozmawialiśmy podkreślają, że akcja ostrzegawcza jest widoczna - rozwieszane są plakaty informacyjne w urzędach, pracownicy noszą plakietki informujące o akcji - ale nie wpływa na rozliczenia podatników.

Do akcji ostrzegawczej, która trwa w administracji skarbowej, przyłączyła się większość urzędów skarbowych w całej Polsce. W każdym województwie przynajmniej połowa urzędów w niej uczestniczy.

- Nie wszystkie urzędy województwa śląskiego przystąpiły do akcji, 17 tak, a 20 nie - mówi Grażyna Piechota z Izby Skarbowej w Katowicach.

Podobnie jest w innych województwach. W województwie łódzkim z 29 urzędów w akcji uczestniczy 11, w warmińsko-mazurskim z 16 urzędów 11 bierze udział w akcji, w zachodniopomorskim 13 z 20 urzędów, w opolskim 8 z 13 urzędów.

Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach wyjaśnia, że zdecydowana większość pracowników świętokrzyskich urzędów skarbowych popiera postulaty protestujących i uznaje słuszność zainicjowanej akcji ostrzegawczej.

- W województwie pomorskim znajduje się 21 urzędów skarbowych. W połowie urzędów nie ma miejsca żadna akcja protestacyjna. Tylko w 10 urzędach część pracowników nosi plakietki z napisem: akcja ostrzegawcza - wyjaśnia Barbara Szalińska z Izby Skarbowej w Gdańsku.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK