| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od starych spadków też jest podatek

Od starych spadków też jest podatek

W przypadku gdy nabycie spadku nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed fiskusem na fakt nabycia.


INTERPRETACJA

Gazeta Prawna zapytała Ministerstwo Finansów, kiedy powstaje obowiazek podatkowy, gdy fiskus odkryje, że podatnik nabył spadek, nie zgłosił go do opodatkowania i nie było i nigdy nie będzie postępowania spadkowego?

W odpowiedzi resort finansów wyjaśnia, że ogólna zasada wyrażona w art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) stanowi, że obowiązek podatkowy przy nabyciu w dro- dze dziedziczenia powstaje z chwilą przyjęcia spadku. Ustęp 4 tego artykułu reguluje kwestię powstania obowiązku podatkowego w sytuacji, gdy podatnik nie zgłosił do opodatkowania nieodpłatnego nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych. Zgodnie z tym przepisem - jak tłumaczy MF - jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma. Jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.

Ministerstwo Finansów zastrzegło także, że udzielona odpowiedź ma charakter ogólny. W zależności od zaistniałego stanu faktycznego oraz prawnego różne będą rozstrzygnięcia organu podatkowego, który otrzymał wiadomość o nabyciu w sposób inny niż złożenie przez podatnika zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (SD-3).

Ważne!

Obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK