| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Diety kierowców bez podatku

Diety kierowców bez podatku

Kierowcom należą się diety z tytułu podróży służbowej. Diety te są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.


Podatnik zwrócił się do swojego urzędu skarbowego z wnioskiem o udzielenie interpretacji, czy pracownikom zatrudnionym na stanowisku kierowcy należą się diety z tytułu podróży służbowej i czy ich wartość jest kosztem uzyskania przychodów, a dla pracowników (kierowców), czy te diety są wolne od podatku dochodowego. Urząd zajął stanowisko niekorzystne dla podatnika. Po złożeniu zażalenia dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu częściowo zmienił interpretację urzędu, uznając, że zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wypłacanych kierowcom kwot w związku z odbywanymi przez nich wyjazdami jest prawidłowe, ale kwoty te nie stanowią przychodu zwolnionego (diet z tytułu podróży służbowej).

Zdaniem dyrektora izby, brak było podstaw do uznania, że pracownicy zatrudnieni na stanowisku kierowcy wykonujący usługi stanowiące przedmiot działalności firmy odbywają podróż służbową. Czynności związane z realizacją tych zadań należą do istoty wykonywanej pracy, a praca kierowcy nie może być identyfikowana z odbywaniem podróży służbowej.

W konsekwencji wypłacanych z tego tytułu kwot nie można traktować jako diet z tytułu podróży służbowej, lecz powinno się je ujmować jako składnik wynagrodzenia za pracę stanowiącego źródło uzyskania przychodów podlegające opodatkowaniu PIT.

Sąd, do którego skargę złożył podatnik, nie zgodził się z takim podejściem. Zdaniem sądu, nie można przyjmować, że podróżą służbową pracownika zatrudnionego w charakterze kierowcy będzie podróż np. na szkolenie, a podróż w innym celu wykonywana na polecenie pracodawcy takiego przymiotu nie ma. Sąd powołał tutaj wyrok NSA w Warszawie (sygn. FSK 2175/04), w którym NSA również odniósł się krytycznie do poglądu, że realizowanie zasadniczego przedmiotu działalności (w tym wypadku usług transportowych) nie wchodzi w zakres podróży służbowych. WSA wskazał, że żaden ze wskazanych w uzasadnieniu decyzji izby przepis, tj. ani art. 775 kodeksu pracy, ani przepisy ustawy o czasie pracy kierowców, ani rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej o dietach czy w końcu przepisy ustawy o PIT nie wyłączają kierowców zatrudnionych na umowę o pracę z możliwości skorzystania ze zwolnienia dotyczącego diet za czas podróży służbowej, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 16 lit. a) ustawy o PIT.

Sygn. akt I SA/Po 1723/07

WŁADYSŁAW VARGA

dział zarządzania wiedzą firmy Taxpoint

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK