| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulgi podatkowe na przyzakładowe żłobki i przedszkola od 2016 r.

Ulgi podatkowe na przyzakładowe żłobki i przedszkola od 2016 r.

Ułatwienia w zapewnieniu opieki nad dzieckiem dzięki wsparciu pracodawców tworzących zakładowe żłobki i przedszkola zakłada przyjęty przez rząd 26 maja 2015 r. projekt zmian w ustawach o PIT i CIT. Zmiany te stanowią realizację zapowiedzi z expose premier Ewy Kopacz.

Jakie korzyści przyniosą nowe rozwiązania?

Wprowadzenie rozwiązań podatkowych skierowanych do pracodawców tworzących zakładowe żłobki i przedszkola lub w innej formie wspierających pracowników w zapewnieniu dziecku opieki, np. przez dofinansowanie, umożliwią łatwiejsze godzenie życia zawodowego z życiem prywatnym. Zakłada się, że dzięki zapewnieniu opieki nad dzieckiem w godzinach pracy nastąpi aktywizacja zawodowa młodych osób oraz zwiększenie dostępności (liczby miejsc) usług opiekuńczych. Zmiany powinny również sprzyjać powstawaniu nowych miejsc pracy, ponieważ tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach przyzakładowych będzie się z wiązać z koniecznością zatrudnienia odpowiedniego personelu.

Na czym polegają zmiany w przepisach?

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zakłada wprowadzenie do ustaw o podatku dochodowym regulacji dotyczących zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów poniesionych na utworzenie żłobka (klubu dziecięcego lub przedszkola zakładowego), w tej części, która nie została podatnikowi zwrócona (sfinansowana) w jakiejkolwiek formie.

D. Hübner: Możliwe podwyższenie kwoty wolnej od podatku

Ponadto do kosztów uzyskania przychodów będą zaliczane limitowane wydatki w kwocie nieprzekraczającej 400 zł miesięcznie na jedno dziecko, ponoszone przez podatnika na prowadzenie przyzakładowego żłobka (klubu dziecięcego) lub 200 zł w przypadku przedszkola, oraz na dopłaty w powyższej wysokości dla dzieci pracowników uczęszczających do innej placówki, w części dotyczącej kosztów ponoszonych przez pracowników i niesfinansowanych z innych źródeł (np. z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych - ZFŚS).

Koszty poniesione na utworzenie i prowadzenie zakładowej placówki będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów z uwzględnieniem ogólnych regulacji odnoszących się do takich kosztów, tj. zasad amortyzacji oraz wyłączenia określonych kosztów z kosztów podatkowych.

Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych zostaną również świadczenia, które nie są sfinansowane z ZFŚS, otrzymane przez pracownika od pracodawcy z tytułu objęcia opieką dziennego opiekuna dzieci pracowników lub uczęszczania dzieci pracowników do żłobka (klubu dziecięcego) – w kwocie 400 zł lub przedszkola – w kwocie 200 zł. To samo będzie dotyczyć świadczeń otrzymanych z ZFŚS związanych z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w przedszkolach. Obecnie zwolnieniem są objęte świadczenia związane z pobytem dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych.

Kiedy zmiana wejdzie w życie?

Projektowane rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agata Wąsowska

Ma ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi - konsultant, doradca personalny, mentor i trener. Specjalizuje się w projektach dotyczących strategii działów personalnych, przywództwa, coachingu i mentoringu kadry menedżerskiej, modeli kompetencyjnych, budowy efektywnych zespołów, planowania karier, zarządzania talentami oraz wdrażania nowoczesnych narzędzi zarządzania. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Przez kilka lat współpracowała z dwiema brytyjskimi firmami konsultingowymi People Partnering i Telos Partners jako Starszy Konsultant. Wcześniej odnosząc sukcesy zawodowe pełniła funkcję Dyrektora Personalnego na Polskę i kraje nadbałtyckie w firmie Avon Cosmetics. Agata współtworzyła plan szkoleń dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej oraz pełniła rolę coacha dla Menedżerów Personalnych. Rozwój kariery zawodowej w kierunku zarządzania i rozwoju kapitału ludzkiego rozpoczęła w ORFE (Europejski Dystrybutor Farmaceutyczny). Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach archeologia i historia oraz Uniwersytetu Illinois na kierunku zarządzanie biznesem i zasobami ludzkimi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK