| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulgi podatkowe na przyzakładowe żłobki i przedszkola od 2016 r.

Ulgi podatkowe na przyzakładowe żłobki i przedszkola od 2016 r.

Ułatwienia w zapewnieniu opieki nad dzieckiem dzięki wsparciu pracodawców tworzących zakładowe żłobki i przedszkola zakłada przyjęty przez rząd 26 maja 2015 r. projekt zmian w ustawach o PIT i CIT. Zmiany te stanowią realizację zapowiedzi z expose premier Ewy Kopacz.

Jakie korzyści przyniosą nowe rozwiązania?

Wprowadzenie rozwiązań podatkowych skierowanych do pracodawców tworzących zakładowe żłobki i przedszkola lub w innej formie wspierających pracowników w zapewnieniu dziecku opieki, np. przez dofinansowanie, umożliwią łatwiejsze godzenie życia zawodowego z życiem prywatnym. Zakłada się, że dzięki zapewnieniu opieki nad dzieckiem w godzinach pracy nastąpi aktywizacja zawodowa młodych osób oraz zwiększenie dostępności (liczby miejsc) usług opiekuńczych. Zmiany powinny również sprzyjać powstawaniu nowych miejsc pracy, ponieważ tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach przyzakładowych będzie się z wiązać z koniecznością zatrudnienia odpowiedniego personelu.

Na czym polegają zmiany w przepisach?

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zakłada wprowadzenie do ustaw o podatku dochodowym regulacji dotyczących zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów poniesionych na utworzenie żłobka (klubu dziecięcego lub przedszkola zakładowego), w tej części, która nie została podatnikowi zwrócona (sfinansowana) w jakiejkolwiek formie.

D. Hübner: Możliwe podwyższenie kwoty wolnej od podatku

Ponadto do kosztów uzyskania przychodów będą zaliczane limitowane wydatki w kwocie nieprzekraczającej 400 zł miesięcznie na jedno dziecko, ponoszone przez podatnika na prowadzenie przyzakładowego żłobka (klubu dziecięcego) lub 200 zł w przypadku przedszkola, oraz na dopłaty w powyższej wysokości dla dzieci pracowników uczęszczających do innej placówki, w części dotyczącej kosztów ponoszonych przez pracowników i niesfinansowanych z innych źródeł (np. z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych - ZFŚS).

Koszty poniesione na utworzenie i prowadzenie zakładowej placówki będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów z uwzględnieniem ogólnych regulacji odnoszących się do takich kosztów, tj. zasad amortyzacji oraz wyłączenia określonych kosztów z kosztów podatkowych.

Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych zostaną również świadczenia, które nie są sfinansowane z ZFŚS, otrzymane przez pracownika od pracodawcy z tytułu objęcia opieką dziennego opiekuna dzieci pracowników lub uczęszczania dzieci pracowników do żłobka (klubu dziecięcego) – w kwocie 400 zł lub przedszkola – w kwocie 200 zł. To samo będzie dotyczyć świadczeń otrzymanych z ZFŚS związanych z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w przedszkolach. Obecnie zwolnieniem są objęte świadczenia związane z pobytem dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych.

Kiedy zmiana wejdzie w życie?

Projektowane rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK