| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Odwrotne obciążenie z limitem dla sprzętu elektronicznego

IFK poleca: Odwrotne obciążenie z limitem dla sprzętu elektronicznego

W odniesieniu do transakcji dotyczących sprzętu elektronicznego prawodawca od 1 lipca przewidział dodatkowe zastrzeżenie, jakim jest limit wartości transakcji. W przypadku transakcji dotyczących tych towarów mechanizm odwrotnego obciążenia znajdzie bowiem zastosowanie tylko do transakcji przekraczających 20 000 zł (netto).

W związku z limitem wprowadzono również nowe pojęcie tzw. jednolitej gospodarczo transakcji, dzięki której limit w określonych okolicznościach faktycznie będzie dotyczyć nie jednej, lecz kilku transakcji (art. 17 ust. 1c ustawy o VAT). Oznacza to, że w przypadku dostaw ww. sprzętu elektronicznego mechanizm odwróconego obciążenia znajdzie zastosowanie, jeżeli:

(...) łączna wartość tych towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji obejmującej te towary, bez kwoty podatku, przekracza kwotę 20 000 zł.

Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Limit, o którym mowa, został wprowadzony przez wzgląd na fakt, że nabycie towarów o niewielkiej wartości praktycznie nie stwarza ryzyka wystąpienia nadużyć. Wprowadzenie go ma więc na celu zredukowanie obciążeń dla podatników dokonujących transakcji o niskiej wartości, przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności mechanizmu odwróconego obciążenia. Wysokość limitu została ustalona na podstawie praktyki innych państw członkowskich, w których najczęściej występuje kwota 5000 euro (odpowiednio 20 000 zł). Z uwagi na liczne zastrzeżenia co do zasadności wprowadzenia limitu kwotowego prawodawca ograniczył jego zastosowanie wyłącznie do sprzętu elektronicznego wskazanego w poz. 28a–28c załącznika nr 11 do ustawy o VAT. Przepisy te nie obejmują zatem transakcji dotyczących reszty towarów objętych odwróconym obciążeniem, w szczególności złomu i stali.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Plusy i minusy zmian w VAT wprowadzanych od 1 lipca 2015 r." >>

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK