| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Szkolenie bhp w formie e-learningu?

IFK poleca: Szkolenie bhp w formie e-learningu?

Szkolenia okresowe w zakresie bhp mogą być prowadzone w formie samokształcenia kierowanego, jednak nie do wszystkich grup pracowników. Takiej formy szkolenia nie można zastosować w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.

Poddanie pracowników szkoleniom okresowym z zakresu bhp to obowiązek każdego pracodawcy, którego nie może on zaniedbać. W zależności od rodzaju szkolonych pracowników szkolenie bhp może się odbywać w formie: instruktażu, kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego. Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych może być przeprowadzone wyłącznie w formie instruktażu.

Możliwość przeprowadzenia szkoleń w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego istnieje dla pozostałych osób, tj.:

  ●   pracodawców oraz innych osób kierujących pracownikami, w szczególności kierowników, mistrzów i brygadzistów,

  ●  pracowników inżynieryjno-technicznych, w tym projektantów, konstruktorów maszyn i innych urządzeń technicznych, technologów i organizatorów produkcji,

  ●   pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy i innych osób wykonujących zadania tej służby,

  ●  pracowników administracyjno-biurowych i innych, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Polecamy: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Samokształcenie kierowane nie może zatem dotyczyć pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. W przypadku jego zastosowania do takiej grupy pracowników inspektor pracy będzie mógł zakwestionować prawidłowość przeprowadzenia szkoleń i wydać nakaz zobowiązujący pracodawcę do ich powtórzenia we właściwej formie. Brak odpowiednich szkoleń z zakresu bhp stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym i jest zagrożone karą grzywny od 1 do 30 tys. zł (art. 283 § 1 Kodeksu pracy).

Samokształcenie kierowane może się odbywać również poprzez komunikację internetową, o czym przesądził sam ustawodawca w definicji takiej formy szkolenia. Należy uznać, że szkolenia e-learningowe spełniają wymagania takiego szkolenia, ale pod warunkiem, że jego uczestnik ma możliwość kontaktu z osobą spełniającą warunki dla wykładowcy.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Czy można przeprowadzić okresowe szkolenie bhp w formie e-learningu" >>

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »