| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Szkolenie bhp w formie e-learningu?

IFK poleca: Szkolenie bhp w formie e-learningu?

Szkolenia okresowe w zakresie bhp mogą być prowadzone w formie samokształcenia kierowanego, jednak nie do wszystkich grup pracowników. Takiej formy szkolenia nie można zastosować w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.

Poddanie pracowników szkoleniom okresowym z zakresu bhp to obowiązek każdego pracodawcy, którego nie może on zaniedbać. W zależności od rodzaju szkolonych pracowników szkolenie bhp może się odbywać w formie: instruktażu, kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego. Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych może być przeprowadzone wyłącznie w formie instruktażu.

Możliwość przeprowadzenia szkoleń w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego istnieje dla pozostałych osób, tj.:

  ●   pracodawców oraz innych osób kierujących pracownikami, w szczególności kierowników, mistrzów i brygadzistów,

  ●  pracowników inżynieryjno-technicznych, w tym projektantów, konstruktorów maszyn i innych urządzeń technicznych, technologów i organizatorów produkcji,

  ●   pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy i innych osób wykonujących zadania tej służby,

  ●  pracowników administracyjno-biurowych i innych, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Polecamy: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Samokształcenie kierowane nie może zatem dotyczyć pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. W przypadku jego zastosowania do takiej grupy pracowników inspektor pracy będzie mógł zakwestionować prawidłowość przeprowadzenia szkoleń i wydać nakaz zobowiązujący pracodawcę do ich powtórzenia we właściwej formie. Brak odpowiednich szkoleń z zakresu bhp stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym i jest zagrożone karą grzywny od 1 do 30 tys. zł (art. 283 § 1 Kodeksu pracy).

Samokształcenie kierowane może się odbywać również poprzez komunikację internetową, o czym przesądził sam ustawodawca w definicji takiej formy szkolenia. Należy uznać, że szkolenia e-learningowe spełniają wymagania takiego szkolenia, ale pod warunkiem, że jego uczestnik ma możliwość kontaktu z osobą spełniającą warunki dla wykładowcy.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Czy można przeprowadzić okresowe szkolenie bhp w formie e-learningu" >>

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »