| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Informacje podsumowujące – nowe obowiązki sprzedawców

IFK poleca: Informacje podsumowujące – nowe obowiązki sprzedawców

W celu uszczelnienia systemu odwróconego obciążenia, a także dla skuteczniejszej kontroli wykonywanych obowiązków prawodawca zobowiązał dostawców towarów do składania krajowych informacji podsumowujących w odniesieniu do transakcji objętych mechanizmem reverse charge. Informacje te, zgodnie z przepisem przejściowym nowelizacji, mają być składane za okresy rozliczeniowe począwszy od 1 lipca 2015 r.

Zgodnie z nowo dodanym art. 101a ustawy o VAT, który wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2015 r.:

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Podatnicy dokonujący dostawy towarów lub świadczący usługi, dla których podatnikiem jest nabywca, w przypadkach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych dostawach towarów oraz świadczonych usługach, zwane dalej „informacjami podsumowującymi w obrocie krajowym”.

Informacje podsumowujące w obrocie krajowym składa się za okresy rozliczeniowe, w których powstał obowiązek podatkowy, w terminach przewidzianych dla złożenia przez podatnika deklaracji, o których mowa odpowiednio w art. 99 ust. 1–3. W przypadku ustanowienia przez podatnika swojego przedstawiciela podatkowego zobowiązanym do składania informacji podsumowujących będzie ten przedstawiciel (art. 18c ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Dane, które powinna zawierać każda informacja podsumowująca, zostały wskazane w art. 101a ust. 3 ustawy o VAT. Są to:

   ● nazwa lub imię i nazwisko oraz NIP podatnika składającego informację podsumowującą (dostawcy),

   ● nazwa lub imię i nazwisko oraz NIP nabywcy towaru lub usługi,

   ● łączna wartość dostaw towarów oraz świadczonych usług, o których mowa wyżej, w odniesieniu do poszczególnych nabywców.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

W razie stwierdzenia błędów w danych zawartych w złożonej informacji podsumowującej w obrocie krajowym podatnik jest obowiązany złożyć niezwłocznie korektę informacji. Natomiast w przypadku zmiany wartości dostaw towarów lub świadczonych usług podatnik jest obowiązany skorygować łączną wartość w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, za który dokonuje się korekty podstawy opodatkowania w deklaracji podatkowej. Jeżeli korekta dotyczy okresu, za który została złożona informacja podsumowująca w obrocie krajowym, korektę tej informacji składa się niezwłocznie.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Plusy i minusy zmian w VAT wprowadzanych od 1 lipca 2015 r." >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »