| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Administracyjne kary pieniężne będą się przedawniać

IFK poleca: Administracyjne kary pieniężne będą się przedawniać

W projekcie przepisów wprowadzających Prawo działalności gospodarczej znalazł się spory fragment, dotyczący zmian w Kodeksie postępowania adminiastracyjnego. Przede wszystkim resort chce wpisać do tego aktu prawnego cały rozdział poświęcony ustaleniu zasad nakładania administracyjnych kar pieniężnych.

A więc – jeśli nowe przepisy wejdą w życie – urzędy przy nakładaniu kar pieniężnych będą musiałby brać pod uwagę stopień, czas oraz okoliczności naruszenia obowiązków administracyjnych, wysokość osiągniętych korzyści, częstotliwość naruszeń w przeszłości oraz stopień przyczynienia się ukaranego do powstania naruszenia i jego „warunki osobiste”, a więc warunki materialne, socjalne, zatrudnienie, stan zdrowia i sytuacje rodzinną i środowiskową.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Dodatkowo pojawia się możliwość odstąpienia od karania, jeśli stopień naruszenia przepisów był znikomy a podmiot naruszający zaprzestał naruszeń lub zrealizował obowiązek wynikający z przepisów. Od karania urzędnik będzie mógł odstąpić także wtedy, jeśli podmiot naruszający nie miał wpływu na powstanie naruszenia lub powstało one wskutek zdarzeń lub warunków, których nie mógł przewidzieć – tu jednak nadal istnieje warunek, aby naruszenie było znikome. Oraz pojawia się zakaz karania przez jeden urząd za coś, za co karę nałożył już inny.

Resort proponuje także, aby w przypadku administracyjnych kar pieniężnych dochodziło do ich przedawnienia, jeśli minęło 5 lat od naruszenia przepisów lub wystąpienia ich skutków lub 5 lat od chwili, kiedy kara powinna zostać uiszczona.

W projekcie pojawiła się także możliwość, aby organizacja społeczna mogła żądać wszczęcia postępowania albo dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu administracyjnym, jeśli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji i przemawia za tym interes społeczny albo interes jej członka. Tyle, że aby wystąpić z takim żądaniem, organizacja musi uzyskać pisemną zgodę od swojego członka. I taka organizacja biorąca udział w postępowaniu ma obowiązek działać na jego korzyść.

Projekt nowego Prawa działalności gospodarczej - konsultacje rozpoczęte

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Źródło: Tax Care

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK