| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Ulgi podatkowe i dni wolne dla krwiodawców

IFK poleca: Ulgi podatkowe i dni wolne dla krwiodawców

Honorowi dawcy krwi mogą liczyć nie tylko na wdzięczność pacjentów i osobistą satysfakcję, ale też udogodnienia wynikające z polskiego prawa, jak ulgi podatkowe, dni wolne od pracy, dostęp poza kolejnością do lekarza czy apteki - przypominają eksperci.

14 czerwca obchodzono Światowy Dzień Krwiodawcy, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Mężczyźni mogą oddać krew 6 razy w roku, a kobiety 4. Jednorazowo można pobrać jej 450 mililitrów. Częściej można oddawać składniki krwi takie jak płytki krwi czy krwinki czerwone, gdzie przerwy w oddawaniu wynoszą 4 tygodnie; w przypadku oddawania osocza istnieje taka możliwość w odstępach dwutygodniowych.

Oddanie krwi nic nas nie kosztuje, a wręcz zapewnia pewne przywileje. Jednym z nich jest ulga podatkowa. Jak wyjaśnia Agata Kulig z zajmującej się doradztwem Grupy Gumułka, honorowy dawca krwi może wartość przekazanej w roku podatkowym darowizny na cele krwiodawstwa odliczyć od dochodu (w przypadku rozliczania się według skali podatkowej), bądź przychodu (w przypadku opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym).

„Wysokość darowizny łącznie na cele krwiodawstwa, kultu religijnego czy na cele szlachetne nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu/przychodu wykazanego w zeznaniu. Osoby rozliczające się według skali podatkowej, które oddały w ciągu roku krew maksymalną ilość razy, obniżą kwotę podatku do zapłaty o w zaokrągleniu 63 zł (mężczyźni) i 42 zł (kobiety) i odpowiednio 112 zł i 75 zł w przypadku przekroczenia drugiego progu podatkowego. Odliczenia będą odpowiednio wyższe w przypadku oddawania dodatkowo składników krwi” - podała Kulig.

Zgodnie z polskimi przepisami pracodawca jest obowiązany dać wolne pracownikowi-krwiodawcy na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi, a także na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację okresowych badań lekarskich. Zwolnienie to jest pełnopłatne.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

„Co istotne, nie ma znaczenia, czy jest to pracownik zatrudniony na umowę o pracę czy np. umowę zlecenie. Akurat w tym przypadku przepisy traktują równo wszystkich pracowników. Pracodawca nie może odmówić udzielenia pracownikowi zwolnienia od pracy na ten czas” - wyjaśniła Aleksandra Brzezina z Grupy Gumułka.

Krwiodawcy mają też prawo do zwrotu kosztów dojazdu do punktu poboru krwi. Przysługuje im posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników. Mają prawo do uzyskania bezpłatnych wyników badań laboratoryjnych po oddaniu krwi. Ponadto po uzyskaniu tytułu Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi przysługują im uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych czy też bezpłatnego, do wysokości limitu finansowania, zaopatrzenia w niektóre leki.

Eksperci zauważają, że krwiodawców docenia też coraz więcej sklepów i miejsc noclegowych, przyznając im zniżki i rabaty (lista tych punktów jest dostępna na stronie www.dawcomwdarze.pl). Niektóre miasta wprowadziły dla dawców krwi ulgi lub całkowite zwolnienie z opłat za przejazdy komunikacją miejską.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK