| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Transakcja wymiany udziałów a pcc

IFK poleca: Transakcja wymiany udziałów a pcc

Transakcja wymiany udziałów nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Taką interpretację wydał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 9 czerwca 2015 r. (sygn. IBPB-2-1/4514-4/15/MD).

Chodzi o sytuację spółki, która zostanie wspólnikiem innej spółki kapitałowej w wyniku otrzymania aportem jej udziałów gdyż ta nabędzie od obecnych udziałowców spółki zależnej część udziałów. Udziałowcy mają otrzymać w zamian jej nowe udziały, wyemitowane w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego. W wyniku podwyższenia kapitału i wniesienia aportem udziałów w spółce zależnej, spółka uzyska w niej bezwzględną większość głosów. Tutaj jednak pojawiło się pytanie, czy planowana transakcja wymiany udziałów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

I tak, zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora Izby Skarbowej planowana transakcja wymiany udziałów, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ mimo, że co do zasady, objęcie udziałów lub akcji w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny wnoszony do tej spółki, w wyniku którego dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej należy traktować jako zmianę umowy spółki i podlega ono opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziany został wyjątek od powyższej zasady. Zgodnie nim transakcja wymiany udziałów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych pod warunkiem, że w zamian za udziały spółki kapitałowej, wnoszone są do tej spółki udziały lub akcje innej spółki kapitałowej, dające w niej większość głosów. Taka sytuacja zachodzi właśnie w tym przypadku.

Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Oznacza to, że  w  kwestii transakcji wymiany udziałów znajdzie zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, bowiem  zmiana umowy spółki związana będzie z wniesieniem jako aportu udziałów w innej spółce kapitałowej, dających w niej większość głosów, w zamian za nowe udziały w spółce kapitałowej, wyemitowane w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego. Zatem transakcja wymiany udziałów nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Źródło: Pracodawcy RP

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK