| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Szczurek: Reguła wydatkowa ogranicza możliwości wzrostu wydatków

Szczurek: Reguła wydatkowa ogranicza możliwości wzrostu wydatków

Reguła wydatkowa ogranicza wzrost wydatków, ale niski deficyt daje pewne możliwości, które nie są jednak wielkie - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.

"Ramy tego, co możemy zrobić ogranicza reguła wydatkowa, która mówi ile sektor finansów publicznych może wydać w danym roku. W sytuacji, kiedy dług publiczny jest niższy a deficyt spada poniżej 3 proc., to ta skala ograniczania wydatków też się zmniejsza, co daje nam pewną swobodę ruchu" - powiedział.

Ministerstwo Finansów zakłada, że deficyt sektora finansów publicznych w 2016 roku spadnie do 2,3 proc. PKB z 2,7 proc. w 2015 roku.

"Jednocześnie nie jest to fundamentalna zmiana, która przekładałaby się na jakieś gigantyczne wydatki publiczne" - dodał Szczurek.

Dodał on, że zakładany wzrost płacy minimalnej nie spowoduje wzrostu bezrobocia, a przyczyni się do wzrostu gospodarczego.

Polecamy produkt: Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

"Podwyżka minimalnego wynagrodzenia do kwoty zaproponowanej przez ministerstwo pracy w obecnej sytuacji gospodarczej, przy znaczącej nadwyżce handlowej, równowadze zewnętrznej wyrażonej poprawiającym się ciągle rachunkiem obrotów bieżących, mamy do czynienia z sytuacją, w której w interesie nie tylko krótkoterminowym jest, aby płace były wyższe. Nie grozi to dziś wzrostem bezrobocia, a przyczyniać się będzie do lepszej, jakości zatrudniania, jakości wzrostu gospodarczego, który jest trwały i społecznie akceptowalny" - powiedział.

Szczurek: Wynagrodzenia powinny być wyższe

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w czerwcu podniesienie płacy minimalnej do 1.850 zł brutto z 1.750 zł. (PAP)

map/ kam/ asa/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK