| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przedsiębiorcy dobrze oceniają gospodarczą aktywność rządu

Przedsiębiorcy dobrze oceniają gospodarczą aktywność rządu

Nowa ordynacja podatkowa, przyspieszenie prac nad prawem budowlanym, dofinansowanie BGK, wsparcie eksporterów, odbudowa szkolnictwa zawodowego i obniżenie deficytu budżetowego - to, zdaniem ekspertów z BCC, najkorzystniejsze dla gospodarki działania rządu Ewy Kopacz w II kwartale 2015 r.

„Polityka gospodarcza rządu powinna prowadzić do tego, żeby Polacy mieli więcej pracy i więcej pieniędzy. Metodą, jest silna gospodarka, pobudzona przez kolejne inwestycje, których uruchomienie wymaga zapalenie autentycznego zielonego światła dla przedsiębiorczości. Żeby była praca, inwestorzy muszą być przekonani o bezpieczeństwie tych inwestycji. Premier Ewa Kopacz się z tym zgodziła, i ten kwartał który minął w gruncie rzeczy to potwierdza” – mówił w poniedziałek - prezes Business Centre Club Marek Goliszewski.

Goliszewski podczas poniedziałkowego spotkania „gabinetu cieni BCC”, którego celem była ocena działalności gospodarczej rządu w II kwartale 2015 r., odniósł się w ten sposób do spotkania członków organizacji z Ewą Kopacz i kilkoma ministrami, które miało miejsce 8 czerwca.

Jesienią rząd zaproponuje obniżenie podatków, w tym PIT

Kopacz zapowiedziała podczas tego spotkania m.in. dziesięć nowych projektów ustaw gospodarczych oraz nasilenie dialogu rządu z przedsiębiorcami. Zdaniem prezesa BCC, premier na tle gospodarczych zapowiedzi polityków opozycji „jawi się jako osoba konkretna”.

Wśród działań obecnego rządu, które wpłynęły na tę pozytywną ocenę, wymienił m.in. dofinansowanie Banku Gospodarstwa Krajowego kwotą 25 mld zł. „Ułatwi to uzyskiwanie kredytów przez tych, którzy chcą inwestować, szczególnie małym i średnim firmom” – uważa Goliszewski. Pozytywnie ocenił również przekazanie 500 mln zł na wyrównanie strat dla przedsiębiorców, którzy z powodu sytuacji międzynarodowej nie mogą eksportować swoich towarów do Rosji, oraz wspieranie eksportu na wewnętrzny rynek UE.

Polecamy produkt: VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

„Bardzo pozytywnie odnosimy się również do tego, że wreszcie +z kopyta+ ruszył program szkolnictwa zawodowego. Wszyscy narzekamy na to, że nie ma w Polsce fachowców i rzemieślników; mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni” – mówił prezes BCC.

Goliszewski pozytywnie ocenił również przyspieszenie prac legislacyjnych nad nowym prawem gospodarczym, dokończenie prac nad prawem budowlanym oraz chęć powrotu do prezydenckiej propozycji zmiany ordynacji podatkowej, która pozwoliłaby rozstrzygać wątpliwości interpretacyjne na korzyść podatnika.

„Tych sporów interpretacyjnych jest niestety sporo. Głównym problemem pozostaje jednak przekonanie urzędników do tego, żeby tę zasadę zaczęli stosować, ponieważ są oni przyzwyczajeni do bardziej restrykcyjnej postawy wobec przedsiębiorców” – dodał Goliszewski.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zdzisław Modzelewski

Doradca podatkowy, wspólnik praktyki podatkowej GWW. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu podatków pośrednich, ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług, oraz w zakresie postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych związanych z podatkami pośrednimi. Zajmuje się głównie obsługą podmiotów gospodarczych z sektorów: nieruchomości, handel i dystrybucja, turystyka oraz media. Karierę zawodową rozpoczął w 1996 r., nawiązując współpracę z Instytutem Studiów Podatkowych w Warszawie. W latach 1998-2004 pracował dla firm z wielkiej czwórki. Następnie, pracował dla MMR Consulting, gdzie pełnił jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu tej spółki. Od czerwca 2014 r. partner GWW Tax. Jest współautorem wielu publikacji książkowych, w tym m.in. czterech komentarzy do ustawy o VAT, "Leksykonu Fakturowania", a także wielu publikacji prasowych. Jest również cenionym i uznanym wykładowcą, który w czasie swojej praktyki zawodowej przeprowadził ponad tysiąc szkoleń i wykładów, w których uczestnikami byli zarówno pracownicy służb księgowych, pracownicy aparatu skarbowego, doradcy podatkowi, jak i kadra zarządzająca przedsiębiorstw odpowiedzialna za sprawy podatkowe i finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK