| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Aktualności

Ostatnie słowo należy do pani minister

Aktualizacja: 23.11.2005

Twierdzenia, że obniżona we wrześniu akcyza wzrośnie automatycznie po 1 stycznia, są nieprawdziwe. Akcyza na paliwo wzrośnie, ale dopiero wtedy, gdy minister finansów zmieni rozporządzenie. Losy samochodowej akcyzy leżą zatem w rękach minister Teresy Lubińskiej. »

Nie będzie rewolucji

Aktualizacja: 23.11.2005

Księgowi i biegli rewidenci mówią, że zmiany w prawie, które regulują ich pracę, są potrzebne. Wynikają one przede wszystkim ze zmian w prawie międzynarodowym i unijnym. Nie ma jednak mowy o rewolucji. »

Podatek od skrętów jak od papierosów

Aktualizacja: 23.11.2005

Wyroby tytoniowe, sprzedawane w opakowaniu z aluminium, służące do robienia gotowych skrętów w drodze prostej nieprzemysłowej obróbki, są papierosami. A to oznacza, że akcyza od takich wyrobów pobierana jest według wyższych stawek podatku - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. »

Materiały kup teraz, prace wykonasz później

Aktualizacja: 23.11.2005

W ramach ulgi remontowej odliczamy wydatki na zakup materiałów remontowych oraz na zakup usług związanych z pracami. »

Kto może korygować wartość darowizny

Aktualizacja: 22.11.2005

Prawo do korygowania wartości darowizny przysługuje zarówno organom podatkowym, jak i podatnikowi domagającemu się obniżenia wartości darowizny. »

Trzeba gruntownie zmienić ustawę

Aktualizacja: 22.11.2005

To, że nie unikniemy kolejnych zmian w VAT, jest już pewne. Nie ma jednak zgodności co do tego, czy nowelizować ustawę o VAT, jak chce tego większość ekspertów, czy też napisać ją od nowa, jak życzyliby sobie tego przedsiębiorcy. Wszystko wskazuje na to, że większe szanse ma nowelizacja. »

Poprzednia stawka, czyli podwyżka

Aktualizacja: 22.11.2005

Minister Finansów koryguje wyborcze obietnice Prawa i Sprawiedliwości dotyczące podatków. Niewykluczona jest podwyżka akcyzy na paliwa. Na likwidację podatku Belki mamy jeszcze poczekać. »

Odliczenie od wykończenia mieszkania

Aktualizacja: 22.11.2005

Od kupna nowego mieszkania do przekazania jego własności przez dewelopera w formie aktu notarialnego zazwyczaj upływają długie miesiące. Jeśli jednak przyszły właściciel ma udokumentowane prawo do dysponowania takim lokalem, może skorzystać z ulgi remontowej. »

Mogą powstać nowe problemy

Aktualizacja: 22.11.2005

Projekty zmian ustawy o podatku od towarów i usług przedstawione zarówno przez PiS, jak i PO znacznie liberalizują obecne przepisy. Niektóre jednak rozwiązania, np. umożliwiające praktyczne, nieograniczone tworzenie grup podatkowych, mogłyby mieć negatywne skutki. »

MFW za utrzymaniem stóp na obecnym poziomie

Aktualizacja: 21.11.2005

Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego wiele argumentów przemawia za tym, by stopy procentowe w Polsce pozostały na obecnym poziomie. MFW szacuje inflację 2006-2007 na niskim poziomie, nieco poniżej założeń rządu. »

Likwidacja podatku giełdowego i od oszczędności od połowy 2006 r.

Aktualizacja: 21.11.2005

Decyzje w sprawie likwidacji podatku giełdowego i podatku od oszczędności bankowych mają zapaść w marcu 2006 r. Premier Kazimierz Marcinkiewicz chce, by likwidacja nastąpiła w trakcie przyszłego roku, mniej więcej w połowie. »

Żeby odliczyć, trzeba mieć umowę

Aktualizacja: 21.11.2005

By skorzystać z ulgi remontowej, trzeba mieć tytuł prawny do remontowanego domu lub mieszkania. Nie wystarczy samo zameldowanie, nawet na pobyt stały. Takim tytułem może być umowa użyczenia. Taka umowa pozwala rozmnożyć limity w rodzinach wielopokoleniowych. »

Znów zdała tylko połowa

Aktualizacja: 21.11.2005

Olbrzymi zakres zagadnień, duża liczba przepisów prawa, podręczniki pisane trudnym, fachowym językiem - to największe problemy podawane przez zdających egzamin na audytora wewnętrznego w Ministerstwie Finansów. Rozdano właśnie dyplomy 127 szczęśliwcom, którzy zdali egzaminy w 14 sesji egzaminacyjnej. »

Doradzą, ale nie w sprawach podatkowych i finansowych

Aktualizacja: 21.11.2005

Emeryci i osoby ubogie nie skorzystają z pomocy doradcy podatkowego przy wypełnianiu PIT-u czy rozwiązywaniu innych problemów podatkowych. Propozycje zawarte w sejmowym projekcie ustawy o dostępie do nieodpłatnej pomocy prawnej dyskryminują podatników. Porady nie mogą dotyczyć spraw podatkowych. »

Zmiany będą, ale nie wiadomo kiedy

Aktualizacja: 18.11.2005

Pojawiają się opinie, że Prawo i Sprawiedliwość powoli wycofuje się z niektórych propozycji podatkowych. Czy deklarowane w kampanii wyborczej obniżanie podatków nie przystaje do powyborczej rzeczywistości? Zdaniem posła PiS Artura Zawiszy partia i rząd Kazimierza Marcinkiewicza dotrzymają wyborczych obietnic. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK