| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komisja Europejska wycofuje projekt dyrektywy o urlopie macierzyńskim

Komisja Europejska wycofuje projekt dyrektywy o urlopie macierzyńskim

Komisja Europejska zdecydowała w środę o wycofaniu projektu dyrektywy o urlopach macierzyńskich w UE ze względu na brak zgody na takie prawo ze strony państw członkowskich. Propozycja ma jednak wrócić w 2016 roku.

Nowa KE pod przewodnictwem Jean-Claude'a Junckera zapowiedziała na przełomie roku, że w ciągu sześciu miesięcy wycofa projekty, co do których nie ma politycznego porozumienia w Radzie UE lub Parlamencie Europejskim.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

W związku z tym, że Rada UE, czyli przedstawiciele państw członkowskich, uznała, że nie ma perspektywy osiągnięcia postępów w kwestii przepisów dotyczących urlopu macierzyńskiego, KE zdecydowała o wycofaniu propozycji.

Zmiana dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego, w tym przedłużenie okresu urlopu i zwiększenie praw matek, została zaproponowana w 2008 roku. Dyrektywa ta, poparta dużą większością głosów w Parlamencie Europejskim w 2010 roku, od tego czasu była jednak zablokowana w Radzie UE.

Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Propozycja KE przewidywała wydłużenie minimalnego płatnego urlopu macierzyńskiego w UE z 14 do 18 tygodni; PE opowiadał się za 20 tygodniami.

KE uważa, że przedłużanie obecnego impasu poprzez podtrzymywanie propozycji, która nie ma szans na przyjęcie, nie wpływa w żaden sposób na poprawę życia codziennego pracujących matek. "Wycofując ten wniosek, Komisja pragnie przełamać obecny zastój i umożliwić przedstawienie nowych inicjatyw, co do których będzie można osiągnąć porozumienie i które przyniosą faktyczną poprawę warunków życia pracujących rodziców i opiekunów" - podkreślono w komunikacie KE.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Już w ubiegłym roku socjaliści, Zieloni i radykalna lewica w PE bili na alarm w związku z planowanym wycofaniem projektu. Frakcje te nazywały to krokiem wstecz w walce o prawa kobiet.

KE zapowiedziała w środę, że przedstawi szerszą inicjatywę, która będzie służyła osiągnięciu tych samych celów, co jej poprzedni projekt. Chodzi o poprawę ochrony matek, zapewnienie lepszych możliwości godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym oraz ułatwienie kobietom uczestnictwa w rynku pracy.

W nowej inicjatywie uwzględnione mają zostać przemiany społeczne, jakie nastąpiły w ostatnim dziesięcioleciu. "Aby przekonać się, jakie działania na szczeblu UE byłyby najlepsze, Komisja zbada również w tym kontekście szereg kwestii, z jakimi muszą się zmierzyć w życiu codziennym pracujący rodzice i opiekunowie. Kwestie te obejmują między innymi różne formy urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz rolę opiekunów" - czytamy w komunikacie. Nowa inicjatywa ma być częścią programu prac KE na 2016 rok.

Z perspektywy polskich matek nowa dyrektywa niewiele by zmieniła, bowiem w Polsce już obowiązują wydłużone urlopy. Na urlop składa się: 20 tygodni macierzyńskiego, 6 tygodni dodatkowego macierzyńskiego oraz 26 rodzicielskiego. Pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu ani zwolnić rodzica w jego trakcie.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK