| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komisja Europejska wycofuje projekt dyrektywy o urlopie macierzyńskim

Komisja Europejska wycofuje projekt dyrektywy o urlopie macierzyńskim

Komisja Europejska zdecydowała w środę o wycofaniu projektu dyrektywy o urlopach macierzyńskich w UE ze względu na brak zgody na takie prawo ze strony państw członkowskich. Propozycja ma jednak wrócić w 2016 roku.

Nowa KE pod przewodnictwem Jean-Claude'a Junckera zapowiedziała na przełomie roku, że w ciągu sześciu miesięcy wycofa projekty, co do których nie ma politycznego porozumienia w Radzie UE lub Parlamencie Europejskim.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

W związku z tym, że Rada UE, czyli przedstawiciele państw członkowskich, uznała, że nie ma perspektywy osiągnięcia postępów w kwestii przepisów dotyczących urlopu macierzyńskiego, KE zdecydowała o wycofaniu propozycji.

Zmiana dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego, w tym przedłużenie okresu urlopu i zwiększenie praw matek, została zaproponowana w 2008 roku. Dyrektywa ta, poparta dużą większością głosów w Parlamencie Europejskim w 2010 roku, od tego czasu była jednak zablokowana w Radzie UE.

Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Propozycja KE przewidywała wydłużenie minimalnego płatnego urlopu macierzyńskiego w UE z 14 do 18 tygodni; PE opowiadał się za 20 tygodniami.

KE uważa, że przedłużanie obecnego impasu poprzez podtrzymywanie propozycji, która nie ma szans na przyjęcie, nie wpływa w żaden sposób na poprawę życia codziennego pracujących matek. "Wycofując ten wniosek, Komisja pragnie przełamać obecny zastój i umożliwić przedstawienie nowych inicjatyw, co do których będzie można osiągnąć porozumienie i które przyniosą faktyczną poprawę warunków życia pracujących rodziców i opiekunów" - podkreślono w komunikacie KE.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Już w ubiegłym roku socjaliści, Zieloni i radykalna lewica w PE bili na alarm w związku z planowanym wycofaniem projektu. Frakcje te nazywały to krokiem wstecz w walce o prawa kobiet.

KE zapowiedziała w środę, że przedstawi szerszą inicjatywę, która będzie służyła osiągnięciu tych samych celów, co jej poprzedni projekt. Chodzi o poprawę ochrony matek, zapewnienie lepszych możliwości godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym oraz ułatwienie kobietom uczestnictwa w rynku pracy.

W nowej inicjatywie uwzględnione mają zostać przemiany społeczne, jakie nastąpiły w ostatnim dziesięcioleciu. "Aby przekonać się, jakie działania na szczeblu UE byłyby najlepsze, Komisja zbada również w tym kontekście szereg kwestii, z jakimi muszą się zmierzyć w życiu codziennym pracujący rodzice i opiekunowie. Kwestie te obejmują między innymi różne formy urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz rolę opiekunów" - czytamy w komunikacie. Nowa inicjatywa ma być częścią programu prac KE na 2016 rok.

Z perspektywy polskich matek nowa dyrektywa niewiele by zmieniła, bowiem w Polsce już obowiązują wydłużone urlopy. Na urlop składa się: 20 tygodni macierzyńskiego, 6 tygodni dodatkowego macierzyńskiego oraz 26 rodzicielskiego. Pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu ani zwolnić rodzica w jego trakcie.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK