| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Nowe obowiązki księgowych

IFK poleca: Nowe obowiązki księgowych

Parlament Europejski przyjął czwartą dyrektywę zapobiegającą praniu pieniędzy (AMLD). Przepisy mają na celu zapobieganie praniu pieniędzy, przestępstwom podatkowym oraz finansowaniu terroryzmu. Zgodnie z przyjętą dyrektywą banki oraz instytucje finansowe, prawnicy, audytorzy, księgowi, doradcy podatkowi czy pośrednicy w handlu nieruchomościami mieliby obowiązek zwracać uwagę na podejrzane transakcje klientów.

Nowy serwis: Biura rachunkowe

Warto zauważyć, że już teraz na podstawie polskich przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu biura rachunkowe, czyli podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, są zobowiązane do rejestracji podejrzanych transakcji. Z dyrektywy wynika natomiast, że obowiązki takie będą obciążały „księgowych”. Jak zostanie zdefiniowany w polskich przepisach zawód „księgowego” zobowiązanego do „zwracania uwagi na podejrzane transakcje”, jeszcze nie wiadomo. Dyrektywa przewiduje, że państwa członkowskie mają 2 lata na jej wdrożenie.

Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (dalej: biura rachunkowe) są zobowiązane do wykonywania obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Przepisy zobowiązujące biura rachunkowe do wykonywania obowiązków wynikających z tej ustawy obowiązują od 22 października 2009 r. Od tego momentu biura rachunkowe stały się jednym z elementów systemu zwalczania procederu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Biura rachunkowe nie zostały w tym systemie ustawione w roli pierwszoplanowej, jednak nie zmienia to faktu, że powinny być świadome swoich obowiązków w tym zakresie.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Zapobieganie praniu pieniędzy – obowiązki księgowych" >>

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK