| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulgi podatkowe na przyzakładowe żłobki i przedszkola

Ulgi podatkowe na przyzakładowe żłobki i przedszkola

Wprowadzenie ulg podatkowych na tworzenie i prowadzenie żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli przyzakładowych przewiduje rządowy projekt zmian w PIT i CIT, którym zajmowali się posłowie. Wszystkie kluby zadeklarowały poparcie dla tej propozycji.

Nowy serwis: Biura rachunkowe

W czwartek, 9 lipca br., w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu zmian w podatkach, który przewiduje zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez pracodawców na utworzenie żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola przyzakładowego, a także poniesione koszty utrzymania tych instytucji. Pracodawcy, którzy zdecydują się na dofinansowanie pobytu dzieci pracowników zarówno w przyzakładowych żłobkach lub przedszkolach, jak i zewnętrznych placówkach, będą mogli zaliczyć w koszty kwotę dofinansowania, w wysokości nie większej niż 400 zł miesięcznie na jedno dziecko w żłobku i 200 zł w przedszkolu.

Zmiany w Ordynacji podatkowej upraszczające procedury podatkowe od 1 stycznia 2016 r.

Sprawozdawca sejmowej komisji finansów Krystyna Skowrońska (PO) przedstawiając sprawozdanie z prac komisji mówiła, że wejście w życie nowych regulacji powinno sprzyjać powstawaniu przyjaznych miejsc pracy, a także tworzeniu miejsc pracy, gdyż powstawanie przyzakładowych żłobów i przedszkoli będzie się wiązać z zatrudnieniem niezbędnego personelu.

Z kolei Bożena Szydłowska z PO poinformowała, że jej klub będzie głosował za przyjęciem projektu.

Polecamy produkt: VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Elżbieta Rafalska z PiS przyznała, że jest to "bardzo cenne, aby pracodawcy tworzyli przyjazne warunki dla rodzin". "Myślę, że jest to jeden z elementów, który może wyróżniać na rynku pracy pracodawców i że to będzie ta wartość, która będzie decydowała o atrakcyjności pracodawców" - mówiła posłanka PiS odnosząc się do projektu. Poinformowała przy tym, że jej klub zagłosuje, za przyjęciem zmian.

Pozytywnie do projektu odniósł się też Romuald Garczewski z PSL, który także poinformował, że jego klub poprze projekt.

Ryszard Zbrzyzny z SLD poinformował, że projekt idzie w kierunku zbieżnym z oczekiwaniami Sojuszu. "Pozytywnie należy oceniać działania zmierzające do umożliwienia godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym, prywatnym" - podkreślał. Dodał, że jego klub będzie głosował za przyjęciem tej propozycji, choć przyznał, że zaproponowane dopłaty powinny być większe.

Co bardziej realne: wysoka kwota wolna w PIT, czy wyższe podatki?

Rządowy projekt, który ma być głosowany w bloku głosowań zaplanowanych na piątek, to realizacja zobowiązania złożonego przez premier Ewę Kopacz w expose. Zapowiedziała w nim, że w latach 2015-2020 poprzez pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego i specjalny system ulg podatkowych rząd będzie wspierał tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Resort oszacował w Ocenie Skutków Regulacji, że w ciągu pięciu lat zmiany będą kosztować państwo ok. 913 mln zł, z tego 592 mln zł poniesie budżet, a 321 mln zł samorząd terytorialny. W przyszłym roku koszt nowych preferencji podatkowych dla budżetu przekracza 100 mln zł.(PAP)

rbk/ mhr/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK