| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulgi podatkowe na przyzakładowe żłobki i przedszkola

Ulgi podatkowe na przyzakładowe żłobki i przedszkola

Wprowadzenie ulg podatkowych na tworzenie i prowadzenie żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli przyzakładowych przewiduje rządowy projekt zmian w PIT i CIT, którym zajmowali się posłowie. Wszystkie kluby zadeklarowały poparcie dla tej propozycji.

Nowy serwis: Biura rachunkowe

W czwartek, 9 lipca br., w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu zmian w podatkach, który przewiduje zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez pracodawców na utworzenie żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola przyzakładowego, a także poniesione koszty utrzymania tych instytucji. Pracodawcy, którzy zdecydują się na dofinansowanie pobytu dzieci pracowników zarówno w przyzakładowych żłobkach lub przedszkolach, jak i zewnętrznych placówkach, będą mogli zaliczyć w koszty kwotę dofinansowania, w wysokości nie większej niż 400 zł miesięcznie na jedno dziecko w żłobku i 200 zł w przedszkolu.

Zmiany w Ordynacji podatkowej upraszczające procedury podatkowe od 1 stycznia 2016 r.

Sprawozdawca sejmowej komisji finansów Krystyna Skowrońska (PO) przedstawiając sprawozdanie z prac komisji mówiła, że wejście w życie nowych regulacji powinno sprzyjać powstawaniu przyjaznych miejsc pracy, a także tworzeniu miejsc pracy, gdyż powstawanie przyzakładowych żłobów i przedszkoli będzie się wiązać z zatrudnieniem niezbędnego personelu.

Z kolei Bożena Szydłowska z PO poinformowała, że jej klub będzie głosował za przyjęciem projektu.

Polecamy produkt: VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Elżbieta Rafalska z PiS przyznała, że jest to "bardzo cenne, aby pracodawcy tworzyli przyjazne warunki dla rodzin". "Myślę, że jest to jeden z elementów, który może wyróżniać na rynku pracy pracodawców i że to będzie ta wartość, która będzie decydowała o atrakcyjności pracodawców" - mówiła posłanka PiS odnosząc się do projektu. Poinformowała przy tym, że jej klub zagłosuje, za przyjęciem zmian.

Pozytywnie do projektu odniósł się też Romuald Garczewski z PSL, który także poinformował, że jego klub poprze projekt.

Ryszard Zbrzyzny z SLD poinformował, że projekt idzie w kierunku zbieżnym z oczekiwaniami Sojuszu. "Pozytywnie należy oceniać działania zmierzające do umożliwienia godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym, prywatnym" - podkreślał. Dodał, że jego klub będzie głosował za przyjęciem tej propozycji, choć przyznał, że zaproponowane dopłaty powinny być większe.

Co bardziej realne: wysoka kwota wolna w PIT, czy wyższe podatki?

Rządowy projekt, który ma być głosowany w bloku głosowań zaplanowanych na piątek, to realizacja zobowiązania złożonego przez premier Ewę Kopacz w expose. Zapowiedziała w nim, że w latach 2015-2020 poprzez pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego i specjalny system ulg podatkowych rząd będzie wspierał tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Resort oszacował w Ocenie Skutków Regulacji, że w ciągu pięciu lat zmiany będą kosztować państwo ok. 913 mln zł, z tego 592 mln zł poniesie budżet, a 321 mln zł samorząd terytorialny. W przyszłym roku koszt nowych preferencji podatkowych dla budżetu przekracza 100 mln zł.(PAP)

rbk/ mhr/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK