| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT można przesłać elektronicznie

PIT można przesłać elektronicznie

ZMIANA PRAWA - Od dziś podatnicy mogą przesyłać PIT drogą elektroniczną. Konieczne jest do tego zaświadczenie z urzędu skarbowego oraz e-podpis.


Osoby fizyczne mogą od dziś przesłać swoje zeznania PIT-36, PIT-36L, PIT- -37 oraz PIT-38 za 2007 rok drogą elektroniczną. Aby jednak skorzystać z tej możliwości, trzeba posiadać zaświadczenie od naczelnika urzędu skarbowego na druku ZAS-E oraz podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem.

Procedura uzyskania zaświadczenia może trwać do 30 dni. Dlatego - jak wcześniej informowała Gazeta Prawna - osoby, które dopiero dziś złożą taki wniosek, mogą nie zdążyć z przesłaniem rozliczenia rocznego do 30 kwietnia.

Jeśli ktoś posiada już takie zaświadczenie, musi jeszcze kupić e-podpis. Jego koszt to około 300 zł, w zależności od centrum certyfikacji, czyli firmy, która zajmuje się sprzedażą e-podpisu. Obecnie podatnicy mogą kupić certyfikat u trzech dostawców: w Krajowej Izbie Rozliczeniowej, w Polskim Centrum Certyfikacji Sigillum lub w Powszechnym Centrum Certyfikacji Unizeto.

Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że swoje rozliczenie PIT za pomocą e-deklaracji prześle niewielki procent podatników. Część ekspertów podatkowych twierdzi bowiem, że barierą może być koszt e-podpisu. Jeśli ktoś będzie chciał go kupić jedynie w celu jednorazowego przesłania e-deklaracji, nie będzie to opłacalne. Z drugiej jednak strony od kwietnia będzie możliwość wykorzystania e-podpisu również do innych kontaktów z administracją państwową. Planowane są również kolejne usługi, do których potrzebny będzie kwalifikowany podpis elektroniczny. Ponadto podpis z kwalifikowanym certyfikatem gwarantuje bezpieczeństwo danych. Podatnik zatem ma pewność, że jego dane wykazane w e-deklaracji nie zostaną ujawnione osobom trzecim.

Możliwość przesłania e-deklaracji istnieje od lat w innych krajach Unii Europejskiej. W Polsce e-deklaracje wprowadzono 16 sierpnia 2006 r., ale dopiero od dziś mogą je przesyłać osoby fizyczne.

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK