| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Aktualności

Spór o zwrot akcyzy

Aktualizacja: 14.06.2005

Przepisy dają podstawę do zwrotu akcyzy. Muszą jednak zostać spełnione określone warunki, dotyczące m.in. dokumentów potwierdzających zapłacenie takiego podatku - stwierdził WSA w Lublinie. »

Ocena pracy urzędów skarbowych

Aktualizacja: 14.06.2005

Rozstrzygnięto III edycję konkursu na "Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy". W konkursie udział mogły wziąć wszystkie urzędy z poszczególnych województw. Na liście laureatów znajdują się 63 urzędy. W ub.r. było ich 56, a w 2003 r. 52. »

Akcyza. Podwyżek nie będzie

Aktualizacja: 14.06.2005

Minister finansów wycofał się z podwyższenia stawek akcyzy na olej napędowy i olej opałowy oraz gaz do napędu i opału. »

Urzędy skarbowe kontrolują odliczenia rehabilitacyjne

Aktualizacja: 13.06.2005

W ostatnim czasie urzędy skarbowe uważnie kontrolują osoby niewidome, które odpisały od dochodu wydatki poniesione na przewodnika. Wszystko po to, by przewodnicy nie uchylali się od płacenia podatku. Jednak, gdy przewodnik nie przyzna się, że pełnił taką rolę i dostał za to pieniądze, na całej sprawie traci osoba niewidoma, której fiskus odbiera ulgę. »

Adwokat z urzędu musi płacić VAT

Aktualizacja: 13.06.2005

Zwolnienia podmiotowego VAT nie stosuje się do usług prawniczych świadczonych przez notariuszy, adwokatów i radców prawnych. »

Najem. Opodatkowanie ryczałtem

Aktualizacja: 13.06.2005

Dla przychodów z najmu nieprzekraczających równowartości 4 tys. euro ryczałt wynosi 8,5 proc. przychodu. Po przekroczeniu tej kwoty granicznej musi być zastosowana stawka 20-procentowa. W tym roku wyrażona w złotych równowartość 4 tys. euro to 17 514, 80 zł. »

Co dalej z akcyzą?

Aktualizacja: 13.06.2005

Posłowie nie wierzą w zapewnienia Ministerstwa Finansów o skutecznych osłonach chroniących przed podwyżkami stawek akcyzy. Minister Mirosław Gronicki zapowiada, że może przesunąć zmiany w akcyzie na 1 stycznia 2006 r. albo wycofa się z podwyżek. »

VAT. Import leków

Aktualizacja: 13.06.2005

Uznanie przez sąd, że związany z importem rabat daje prawo do odliczenia VAT importerowi leków, może mieć istotne znaczenie nie tylko dla branży farmaceutycznej, ale również dla innych dziedzin - uważają eksperci. »

Umowę VAT na samochody trzeba zarejestrować

Aktualizacja: 13.06.2005

Do 15 czerwca br. podatnicy, którzy użytkują samochody na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych o podobnym charakterze i odliczają podatek naliczony, mają czas na zarejestrowanie w urzędzie skarbowym takiej umowy. Rejestracja chroni przed utratą prawa do odliczenia VAT. »

Spór przedsiębiorcy z organami podatkowymi

Aktualizacja: 13.06.2005

Celem restrukturyzacji należności publicznoprawnych jest poprawa sytuacji finansowej firm. Zastosowanie restrukturyzacji w przypadku przedsiębiorcy, którego nie dotyczy ryzyko pogorszenia konkurencyjności, jest bezprzedmiotowe - uznał białostocki WSA. »

Odliczanie VAT leasingu samochodowego w okresie przejściowym

Aktualizacja: 10.06.2005

Umowa leasingowa zawarta w okresie przejściowym między wejściem w życie nowelizacji ustawy o VAT w zakresie odliczania podatku naliczonego od leasingu samochodów, czyli w okresie od 1 czerwca do 22 sierpnia br., nie daje prawa do rozliczania podatku na starych zasadach w trakcie całego okresu trwania tej umowy. »

Transakcje wewnątrz Wspólnoty

Aktualizacja: 10.06.2005

Polscy podatnicy dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowych muszą liczyć się z tym, że będą częściej kontrolowani przez urząd skarbowy. Pierwsze analizy w zakresie tych transakcji wskazują na wiele błędów i nieprawidłowości. »

Zabezpieczanie należności. Zmiana wykazu gwarantów

Aktualizacja: 10.06.2005

Przepisy celne przewidują, że do zapłacenia solidarnie z dłużnikiem zabezpieczonej kwoty długu celnego jest zobowiązany gwarant prowadzący działalność bankową lub ubezpieczeniową, ujęty w wykazie gwarantów. W rozporządzeniu minister finansów zweryfikował listę tych gwarantów. »

Akcyza odroczona do 1 sierpnia

Aktualizacja: 10.06.2005

Wczoraj zdecydowano o odroczeniu do 1 sierpnia wejścia w życie podwyżek akcyzy na olej opałowy i gaz płynny w butlach. Posłom, którzy mogą zablokować zmianę stawek, resort finansów przedstawił opracowany w pośpiechu program działań osłonowych. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »