| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można jeszcze zdecydować się na łatwiejszą metodę regulowania zaliczek

Można jeszcze zdecydować się na łatwiejszą metodę regulowania zaliczek

Do 21 lutego br. przedsiębiorcy mogą zdecydować się na wybór uproszczonej metody regulowania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Dzięki temu nie będą musieli co miesiąc składać deklaracji podatkowych. O wyborze uproszczonej formy trzeba zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego.

Podatnicy – z określonymi zastrzeżeniami – są zobowiązani składać deklaracje o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Wspomniane deklaracje i zaliczki miesięczne za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego składa się i wpłaca w terminie do dnia 20 każdego miesiąca – za miesiąc poprzedni. Zaliczka za ostatni miesiąc jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego. Natomiast ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok. Regulacje te wynikają z przepisów zawartych w art. 25 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Podatnicy jednak mogą, bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w rocznym zeznaniu (o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy), złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, to nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie. Przepisy te zawarte są w art. 25 ust. 6 ustawy o CIT.

Warto podkreślić, że uproszczona metoda regulowania zaliczek umożliwia dokonywanie rzadszych rozliczeń CIT. Przedsiębiorcy mogą więc m.in. zaoszczędzić na wydatkach administracyjnych.Trzeba złożyć zawiadomienie

Podatnicy, którzy wybrali formę wpłacania zaliczek w uproszczonej formie, są m.in. zobowiązani:

• w formie pisemnej zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek,
• stosować tę formę wpłacania zaliczek w całym roku podatkowym.

Wspomniane zawiadomienie dotyczy też lat następnych, chyba że podatnik w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy zawiadomi pisemnie naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

Ponieważ w tym roku 20 lutego wypada w niedzielę, więc termin złożenia zawiadomienia upływa 21 lutego br.

 Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK