| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Profilaktyczne badania lekarskie a składki ZUS

IFK poleca: Profilaktyczne badania lekarskie a składki ZUS

Poniesione przez pracodawcę koszty profilaktycznych badań lekarskich z zakresu medycyny pracy wynikają z jego obowiązków i nie stanowią dla pracownika podstawy wymiaru składek ZUS. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zleceniobiorców. Jeśli zleceniodawca skieruje zleceniobiorcę na badania, to ich koszt będzie stanowił dla zleceniobiorcy przychód podlegający oskładkowaniu.

Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę obowiązek skierowania pracownika do przeprowadzenia badań profilaktycznych:

● wstępnych,

● okresowych, oraz

● kontrolnych.

Jego obowiązkiem jest również sfinansowanie kosztów przeprowadzenia takich badań (art. 229 § 4 i 6 Kodeksu pracy; dalej: k.p). Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy.

Powyższe obowiązki dotyczą osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Zleceniodawcy nie mają takiego obowiązku w stosunku do zleceniobiorców. Może się jednak zdarzyć sytuacja, kiedy rodzaj świadczonej przez zleceniobiorcę pracy będzie wymagał odpowiedniego stanu zdrowia potwierdzonego przez lekarza. Wówczas zleceniodawca może uzależnić zawarcie umowy zlecenia od poddania się przez zleceniobiorcę profilaktycznym badaniom lekarskim.

Jeśli zleceniodawca sfinansuje zleceniobiorcy koszt badań profilaktycznych, powinien ich wartość doliczyć mu do przychodów uzyskanych przez zleceniobiorcę z tytułu tej umowy i od łącznej kwoty naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Czy profilaktyczne badania lekarskie pracowników i zleceniobiorców stanowią podstawę wymiaru składek" >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK