| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Zmiany dla zadłużonych przedsiębiorców od 2016 r.

IFK poleca: Zmiany dla zadłużonych przedsiębiorców od 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zadłużony przedsiębiorca uzyska nowe możliwości przeprowadzenia restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Może to zapobiec likwidacji firmy. Zadłużone przedsiębiorstwa będą mogły złożyć wniosek o rozłożenie na raty należności wobec ZUS, z wyjątkiem składek finansowanych przez ubezpieczonych.

Nowy serwis: Biura rachunkowe

Obecnie wobec podmiotu znajdującego się w krytycznej sytuacji ekonomicznej (niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością) ogłoszona zostaje upadłość likwidacyjna. W toku takiej upadłości syndyk zasadniczo zwalnia wszystkich pracowników, którzy są pozbawieni ochrony swoich praw w postępowaniu upadłościowym. Po zmianie przepisów od 1 stycznia 2016 r. będą obowiązywały dwie odrębne ustawy, tj.:

● prawo restrukturyzacyjne – które obejmuje dotychczasową upadłość z możliwością zawarcia układu i postępowanie naprawcze z zupełnie nowymi procedurami restrukturyzacyjnymi oraz

● prawo upadłościowe.

Uproszczona rachunkowość małych firm i organizacji pozarządowych

Ustawa – Prawo upadłościowe i naprawcze od 1 stycznia 2016 r. zmieni swoją nazwę na Prawo upadłościowe. Z ustawy tej usunięto regulacje dotyczące układu i postępowania naprawczego. Pojawią się również nowe regulacje zwiększające uprawnienia wierzycieli oraz poprawiające szybkość i efektywność likwidacji masy upadłości.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jakie zmiany od 1 stycznia 2016 r. przewidziano dla zadłużonych pracodawców" >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK