| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Zmiany dla zadłużonych przedsiębiorców od 2016 r.

IFK poleca: Zmiany dla zadłużonych przedsiębiorców od 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zadłużony przedsiębiorca uzyska nowe możliwości przeprowadzenia restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Może to zapobiec likwidacji firmy. Zadłużone przedsiębiorstwa będą mogły złożyć wniosek o rozłożenie na raty należności wobec ZUS, z wyjątkiem składek finansowanych przez ubezpieczonych.

Nowy serwis: Biura rachunkowe

Obecnie wobec podmiotu znajdującego się w krytycznej sytuacji ekonomicznej (niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością) ogłoszona zostaje upadłość likwidacyjna. W toku takiej upadłości syndyk zasadniczo zwalnia wszystkich pracowników, którzy są pozbawieni ochrony swoich praw w postępowaniu upadłościowym. Po zmianie przepisów od 1 stycznia 2016 r. będą obowiązywały dwie odrębne ustawy, tj.:

● prawo restrukturyzacyjne – które obejmuje dotychczasową upadłość z możliwością zawarcia układu i postępowanie naprawcze z zupełnie nowymi procedurami restrukturyzacyjnymi oraz

● prawo upadłościowe.

Uproszczona rachunkowość małych firm i organizacji pozarządowych

Ustawa – Prawo upadłościowe i naprawcze od 1 stycznia 2016 r. zmieni swoją nazwę na Prawo upadłościowe. Z ustawy tej usunięto regulacje dotyczące układu i postępowania naprawczego. Pojawią się również nowe regulacje zwiększające uprawnienia wierzycieli oraz poprawiające szybkość i efektywność likwidacji masy upadłości.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jakie zmiany od 1 stycznia 2016 r. przewidziano dla zadłużonych pracodawców" >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »