| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Budżet zyska dodatkowo 15-16 mld zł z podatków

Budżet zyska dodatkowo 15-16 mld zł z podatków

Rząd oczekuje, że do 2013 roku w wyniku realizacji programu "Solidarność pokoleń 50+" do budżetu wpłynie 15-16 mld zł, a oszczędności dla systemu ubezpieczeń społecznych wyniosą 16 mld zł - powiedział w środę Michał Boni, szef zespołu doradców strategicznych premiera Donalda Tuska.

"Jeżeli pracę podejmie 700-800 tys. osób powyżej 50. roku życia, to budżet z tytułu wpływów podatkowych zyska 15-16 mld zł. Ulga dla systemu ubezpieczeń społecznych, który nie będzie musiał wypłacać świadczeń osobom zatrudnionym, to kolejne 16 mld złotych" - powiedział minister na spotkaniu Amerykańskiej Izby Handlowej.


Dodał, że rząd w swoim działaniu będzie kierował się zasadą prymatu zatrudnienia nad transferami socjalnymi.


Rząd proponuje pracodawcom obniżenie kosztów zatrudnienia osób po 50. roku życia w formie: przeniesienia wypłaty zasiłków chorobowych całkowicie na ZUS, zwolnienia ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz zniesienia okresu ochronnego dla pracownika będącego 4 lata przed emeryturą. Pracownikom proponuje się dostęp do środków publicznych przy okazji zmiany pracy lub zmiany kwalifikacji zawodowych.


Boni zapowiedział, że w czwartek projekt zostanie omówiony na obradach Komisji Trójstronnej.


Wcześniej resort pracy zapowiedział, że efektem programu "Solidarność pokoleń-50+" ma być wzrost zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata do poziomu 40 proc. w 2013 r. i 50 proc. w 2020 r., a łączne skutki realizacji programu w latach 2009-2015 wyniosą około 19 mld zł. Wydatki na emerytury pomostowe, zgodnie z założeniami zaproponowanymi w programie, wyniosą w tym okresie ok. 670 mln złotych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polonia Extra

Gazeta dla Polaków w Irlandii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK