| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Praktyka absolwencka tylko odpłatnie

IFK poleca: Praktyka absolwencka tylko odpłatnie

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o praktykach absolwenckich. Nowelizacja ma ułatwić przechodzenie z etapu wykształcenia do etapu życia zawodowego i zwiększyć szanse młodzieży na rynku pracy.

Celem nowelizacji ustawy jest pełna realizacja Zalecenia Rady w sprawie ram jakości dla staży. Państwa członkowskie zostały zobligowane, do wdrożenia do końca 2015 roku Zaleceń Rady i do przedstawienia Komisji informacji o przedsięwziętych zgodnie z nim środkach.

Projekt określa jakie praktyki i staże zostają wyłączone spod regulacji ustawy, w związku z faktem, że nie ma do nich zastosowania Zalecenie Rady.

Projekt zakłada, że praktyka absolwencka może być odbywana tylko odpłatnie. W związku z tym określona została minimalna wysokość świadczenia pieniężnego, jakie powinien otrzymać praktykant tj. 20% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pozostawiono natomiast maksymalną wysokość świadczenia, które nie może przekraczać dwukrotności minimalnego wynagrodzenia (ustalonego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Ponadto w trakcie praktyki praktykantowi mają przysługiwać trzy dni wolnego, za które będzie on otrzymywał świadczenie pieniężne.

W projekcie sprecyzowano szczegółowe wymogi jakie powinna zawierać umowa o praktykę absolwencką (są nimi: nazwa stanowiska, zakres zadań przewidzianych do realizacji przez praktykanta, kwalifikacje i umiejętności, które praktykant ma uzyskać, okres odbywania praktyki, wysokość świadczenia pieniężnego). Ponadto projekt zakłada, iż podmiot przyjmujący na praktykę zobowiązany jest do wyznaczenia osoby, która będzie pełnić rolę opiekuna praktykanta - kierującego wykonywaniem zadań przez praktykanta oraz monitorującego i oceniającego jego postępy. Jeden opiekun będzie mógł objąć opieką maksymalnie trzech praktykantów.

Projekt wprowadza także obowiązek wystawiania przez podmiot przyjmujący na praktykę zaświadczenia o odbyciu praktyki. Ponadto przewiduje się wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego praktykanta (składkę na ubezpieczenie zdrowotne za praktykanta jako płatnik będzie obliczał, pobierał z kwoty świadczenia pieniężnego należnego praktykantowi i odprowadzał podmiot przyjmujący na praktykę absolwencką).

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK