| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Elektroniczne biuro podawcze w sądach

Elektroniczne biuro podawcze w sądach

Wnoszenie pism procesowych w postaci elektronicznej, rozprawa na odległość, internetowy dostęp do akt – to rozwiązania, które pod nazwą elektroniczne biuro podawcze wprowadziła nowelizacja kodeksów cywilnych. W czwartek 10 września 2015 r. o EBP rozmawiali specjaliści w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Jak przypomniał pełnomocnik ministra sprawiedliwości, koordynator krajowy ds. wdrożenia systemów teleinformatycznych w sądach powszechnych prof. Jacek Gołaczyński, dotychczas droga elektroniczna jest możliwa w przypadku zakładania spółek z o.o. i spółek akcyjnych, a także w postępowaniu upominawczym. Elektroniczne postępowanie upominawcze stało się wzorcem dla EBP, które będzie dostępne w każdej sprawie cywilnej.

„To pierwsze postępowanie w Polsce przed sądami powszechnymi, w którym akta sprawy mają oryginalnie postać elektroniczną i w tej postaci są wiążące” – powiedział Gołaczyński.

Formuła ta przewiduje elektroniczne składanie pism procesowych, doręczanie pism stronom (do tej pory możliwe tylko w niektórych postępowaniach), dostęp do akt przez internet, rozpoznanie dowodu i rozprawa będą mogły się toczyć na odległość. Obecnie rozpoznanie dowodu na odległość bywa stosowane, sądy wykorzystują wtedy videokonferencje; początkowo ten sposób stosowano w sprawach karnych, później także cywilnych.

Nowością jest jednak rozprawa na odległość – dzięki niej strony będą mogły uczestniczyć w rozprawach w sądach blisko ich miejsca zamieszkania.

Weź udział w bezpłatnym wideoszkoleniu na www.wideoszkolenia.infor.pl

EBP będzie fakultatywne, będzie je można stosować w każdym postępowaniu cywilnym. Jeżeli choć jedna ze stron je wybierze, a druga będzie dostarczać dokumenty na papierze, rozprawa będzie się toczyć w trybie EBP.

Przewiduje on także elektroniczną egzekucję komorniczą – wierzyciel będzie mógł ją wszcząć w każdym postępowaniu, a komornik będzie mógł podejmować czynności, w tym wydawać orzeczenia elektronicznie.

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Spadki - testament, zachowek, dziedziczenie. Zmiany w prawie spadkowym 2015 – PDF

Jak zauważył prof. Jacek Widło z KUL, sędziowie muszą się przyzwyczaić do akt na monitorze, „dziś akta są formowane modłę dziewiętnastowieczną, tu mamy odmienną koncepcję”.

Większa informatyzacja postępowań cywilnych była głównym celem nowelizacji kodeksów cywilnych, podpisanej w sierpniu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na wprowadzenie nowych rozwiązań przewidziano trzy; będzie to możliwe wcześniej tam, gdzie sądy zostaną przygotowane technicznie. Ma to umożliwić sukcesywne wprowadzanie systemu. Do składania dokumentów sądowych drogą elektroniczną mają służyć portal i aplikacja pod nazwą elektroniczne biuro podawcze. (PAP) brw/ par/

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »